نشست سران گروه 20 در ترکیه در بحبوحه بحران سوریه

سوريه,تركيه

ترکیه 15 و 16 نوامبر در شهر آنتالیا میزبان نشست دو روزه سران گروه بیست و سازمان‌های اقتصادی مطرح جهان خواهد بود. در کنار بحران سوریه، انتظار می‌رود اقتصاد و تجارت هم در دستورکار قرار بگیرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نوشته روزنامه حریت، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه ریاست این نشست با مشارکت آمریکا، چین، روسیه، عربستان، انگلیس و رهبران ارشد اتحادیه اروپا را بر عهده خواهد داشت و تلاش دارد تا نقش خود را در قطعنامه‌هایی از جمله درباره مسائل منطقه‌ای، ناآرامی سوریه و تبعات آن، تروریسم و افراط‌گرایی جهانی و مسائل مهاجران و پناهجویان پررنگ کند.

اردوغان روز جمعه در مصاحبه‌ای با آژانس خبری آنادولو گفت: به عقیده من بیانیه مشترک نشست آنتالیا جامع خواهد بود و بر نشست‌های آتی گروه بیست متمرکز می‌شود و نقشه راهی برای آینده آن در نظر گرفته می‌شود.

نشست سران جی 20 ظهر فردا (یکشنبه) به وقت محلی با مراسم رسمی و با حضور اردوغان آغاز خواهد شد و رئیس‌جمهوری ترکیه ریاست تمام نشست‌های حاشیه‌ای این دیدار را بر عهده دارد. احمد داوود اوغلو، نخست‌وزیر ترکیه هم در مراسم افتتاحیه حضور خواهد داشت.

از جمله رهبران خارجی حاضر در نشست گروه بیست می‌توان به باراک اوباما رئیس‌جمهوری آمریکا، ولادیمیر پوتین رئیس‌جمهوری روسیه، شی جینپینگ رئیس‌جمهوری چین، سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان، آنگلا مرکل صدراعظم آلمان و دیوید کامرون، نخست‌وزیر انگلیس اشاره کرد. گفته می‌شود فرانسوا اولاند، رئیس‌جمهوری فرانسه به دلیل تراژدی‌ خونبار در پاریس سفرش را به ترکیه لغو کرده است.

در ضیافت شام فردا مساله سوریه و تبعات آن، اقدامات تروریستی داعش و نیز رشد بحران مهاجران در دستور کار قرار می‌گیرد. نشست سران با کنفرانس خبری اردوغان و بیانیه آنتالیا که با نشست‌های صبح و عصر دوشنبه همراه خواهد بود، به پایان می‌رسد. پس از آن ریاست دوره‌ای نشست به چین تحویل می‌گردد.

در جریان نشست گروه 20 حدود 10 هزار تن تحت تدابیر امنیتی شدید میهمان ترکیه خواهند بود و بیش از 12 هزار نیروی پلیس و یگان ارتش به صورت 24 ساعته گشت هوایی و دریایی انجام می‌دهند. اردغان قرار است با تمام رهبران شرکت‌کننده دیدار داشته باشد و یکی از مهمترین آنها گفت‌وگو با باراک اوباماست که فردا ساعت 10:20 صبح به وقت محلی انجام می‌شود و حدود یک ساعت و نیم به طول خواهد انجامید.

انتهای پیام

کد N1028106