آمریکا، "جاناتان پولارد" جاسوس را ظرف چند روز آتی آزاد می‌کند

آمريكا

"جاناتان پولارد"، تحلیل‌گر اطلاعاتی نیروی دریایی آمریکا که بازداشتش در سال 1985 میلادی به اتهام انتقال هزاران سند محرمانه ارتش به اسرائیل جنجالی جاسوسی به راه انداخت، قرار است در چند روز آتی از زندان فدرال آزاد شود؛ اقدامی که بیانگر پایان یک اختلاف دیپلماتیکی سه دهه‌ای در روابط میان تل آویو و واشنگتن است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، جاناتان پولارد 61 ساله به حبس ابد محکوم شده بود اما کمیسیون آزادی مشروط آمریکا تصمیم گرفته تا وی را در ماه جاری میلادی آزاد کند.

واشنگتن و تل آویو این مساله را که این آزادی به عنوان امتیازی برای اسرائیل محسوب می‌شود، رد کردند. آزادی این جاسوس مدت‌ها عامل کشمکش‌های قانونی و دیپلماتیکی میان اسرائیل و آمریکا بوده است.

برنامه‌های پولارد پس از آزادی‌اش هنوز مشخص نیست. وکیل وی گفت: موکلم براساس آزادی مشروطش حق ندارد به مدت پنج سال از آمریکا خارج شود اما ما از باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا درخواست کرده‌ایم تا او را عفو کرده و اجازه دهد پولارد فورا پس از آزادی‌اش به اسرائیل برود.

اما کاخ سفید فورا این دورنما را رد کرده و گفت: پولارد مرتکب جنایت‌های بسیار جدی شده و رئیس جمهور آمریکا هیچ تمایلی نسبت به تغییر شرایط آزادی مشروط پولارد ندارد.

مارک زید، وکیل امنیت ملی واشنگتن گفت: سوال واقعی درباره آزادی پولارد نیست چرا که او مدت حبس‌اش را گذراند و قطعا آزاد می‌شود. سئوال اصلی این است که او کجا خواهد رفت؟ اما صریحا باید بگویم که فکر نمی‌کنم مردم او را به یاد داشته باشند. او بخشی از تاریخ است و به یک نسل قبلی باز می گردد.

هنگامی که پولارد پس از تلاش ناموفق برای گرفتن پناهندگی در سفارت اسرائیل در واشنگتن، 21 نوامبر سال 1985 میلادی بازداشت شد، توجهات بین المللی به این پرونده به شدت جلب شد.

وی یک سال بعد به جاسوسی متهم شده و در سال 1987 میلادی به حبس ابد محکوم شد.

ادراس، سخنگوی دایره زندان‌های آمریکا گفت: اگرچه روز شنبه سی‌امین سالروز بازداشت پولارد است اما او قرار است روز جمعه از زندان "بوتنر" آزاد شود چرا که آزادی زندانیان در آخر هفته‌ها و روزهای تعطیل صورت نمی‌گیرد.

انتهای پیام

کد N1028092