صدور حکم بازداشت رهبر اپوزیسیون کامبوج

سیاسی

دادگاهی در پنوم‌پن حکم بازداشت رهبر اپوزیسیون کامبوج را در یک پرونده قدیمی مربوط به "افترا" صادر کرده است که پس از ناکام ماندن آتش‌بس میان وی و نخست‌وزیر این کشور مطرح شد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، سه سال تا انتخابات آتی کامبوج باقی مانده است اما خصومت میان سام رینسی، رهبر اپوزیسیون کامبوج و هان سن، نخست‌وزیر کامبوج تهدیدی برای بازگشت این کشور آسیای جنوب‌شرقی به درگیری سیاسی است.

سام رینسی که سابقا وزیر دارایی بود، روز جمعه و همزمان با صدور حکم بازداشت در خارج از کامبوج به سر می‌برد. یکی از هم‌حزبی‌های وی این حکم را "سیاسی" خواند و گفت که مشخص نیست که رینسی طبق برنامه‌ریزی قبلی در شانزدهم نوامبر به کشور باز گردد یا خیر. این حکم یک روز پس از آن صادر شد که هان سن به اقدام حقوقی علیه رهبر اپوزیسیون کامبوج به دلیل اظهارت وی در خارج درباره انتخابات تهدید کرد.

رهبر اپوزیسیون کامبوج از جامعه بین‌الملل خواسته تا اطمینان حاصل کند که هان سن به جدول زمانی انتخابات متعهد است و از وخیم‌شدن اوضاع سیاسی برای تاخیر در برگزاری انتخابات سوءاستفاده نمی‌کند.

در واشنگتن، دولت ایالات متحده از مقام‌های کامبوج خواسته است تا این اتهامات را ملغی اعلام کنند. کاخ سفید به شدت نسبت به وخیم‌شدن جو سیاسی در این کشور ابراز نگرانی کرده است. مارک تونر، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت: زمان مطرح شدن این اتهامات نشان‌دهنده نفوذ ناروا در روند قضایی کامبوج است. به صورت کلی می‌توان گفت که الگوی اقدامات علیه اپوزیسیون نشا‌ن‌دهنده بازگشت یک سری اقدامات خشن سیاسی و فنی است که مردم کامبوج علنا گفته‌اند که آن را نمی‌خواهند.

هان سن بیش از 30 سال است که قدرت را در دست دارد و هشدار داده که پیروزی اپوزیسیون کامبوج در انتخابات سال 2018 به معنای بازگشت جنگ داخلی است. این حکم بازداشت مربوط به محکومیت سام رینسی در پرونده افترا است که وی در سال 2008 از آن عفو سلطنتی گرفت. وی به صورت غیابی به جزای دو سال حبس و پرداخت دو هزار دلار محکوم شد اما در ژوئیه 2013 با عفو سلطنتی روبرو شد.

انتهای پیام

کد N1028054