عربستان در جنگ با حوثی‌ها در یمن "مزدور" به‌کار می‌گیرد

اشپیگل آنلاین از اعزام یک هزار سرباز سودانی به یمن خبر می‌دهد. این عده خود به شرکت در قتل و چپاول در دارفور متهم هستند. عربستان در ازای این "سرویس" یک میلیارد دلار به بانک مرکزی سودان واریز کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از وب‌سایت اشپیگل آنلاین، سودان هفته گذشته و در چارچوب عملیات ائتلاف نظامی عربی به رهبری عربستان سعودی یک گردان سرباز به شهر بندری عدن در یمن اعزام کرد. هدف این عملیات، بیرون راندن نیروهای حوثی از عدن، صنعا و تعز، سومین شهر بزرگ یمن است.

به نوشته‌ سایت یاد شده، ارتش سودان سال‌ها به رهبری عمر البشیر در غارت، قلع و قمع، نسل‌کشی و تجاوز جنسی در دارفور در غرب سودان شرکت داشته‌ است و اعزام واحدهای آن به عنوان "ارتش صلح" با هدف پایان دادن به جنگ داخلی یمن، با موازین بین‌المللی مغایرت دارد.

عمر البشیر خود به اتهام ارتکاب "جنایات‌جنگی، جنایت علیه بشریت و نسل کشی" در سودان تحت پیگرد قرار دارد. این احکام در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ از سوی دیوان بین‌المللی کیفری لاهه صادر شده‌اند.

به گزارش دویچه‌وله، مقامات دادگاه لاهه، هنگامی که عمر البشیر در ماه ژوئن ۲۰۱۵ برای شرکت در اجلاس رهبران اتحادیه‌ آفریقا به آفریقای جنوبی سفر کرده بود، از مسئولان این کشور خواسته بودند بشیر را براساس احکام صادر شده، دستگیر و به دادگاه بین‌المللی کیفری لاهه در هلند تحویل دهند. دولت آفریقای جنوبی با وجود فشارهای بین‌المللی از سوی سازمان ملل متحد و اتحادیه‌ اروپا از انجام این خواست سرباز زد.

پرداخت مزد برای انجام خدمات نظامی

بنا به گزارش اشپیگل آنلاین، عربستان سعودی خدمات نظامی کشورهای عضو ائتلاف عربی را با صدور چک یا پرداخت‌های نقدی به دلار "می‌خرد". یک روز پس از اعزام واحدهای سودانی به یمن، وزیر اقتصاد این کشور اعلام کرد که ریاض یک میلیارد دلار آمریکایی به حساب سودان در بانک مرکزی در خارطوم واریز کرده است. این "کمک مالی"، برای رژیم سودان که با پیامدهای منفی اعمال تحریم‌های کشورهای غربی روبرو است، اهمیت بسیار دارد. گفته می‌شود که قطر نیز خواهان مبلغ مشابهی برای خدمات نظامی خود به ائتلاف عربی شده است.

هم‌زمان رادیوی دولتی کلمبیا در بوگوتا گزارش می‌دهد که عربستان سعودی ۸۰۰ سرباز سابق ارتش این کشور را با پرداخت مزدی برابر با ۱۰۰۰ دلار در هفته، ‌از ماه اکتبر سال میلادی جاری به خدمت گرفته و برای نبرد نیروهای حوثی‌به یمن اعزام کرده است.

گفته می‌شود سنگال نیز که‌تنها کشور غیرعربی در این ائتلاف است، تنها پس از آن که عربستان قول سرمایه‌گذاری‌های کلان و همکاری‌های اقتصادی گسترده با این کشور غرب آفریقا داد، واحدهای خود را به یمن گسیل داشت.

انتهای پیام

کد N1027982