روس اتم اعلام کرد:

تهران و مسکو برای تجدید ساختار سایت فردو به پیشرفت هایی رسیده اند

سیاسی

مقامات شرکت «روس اتم» روسیه پس از دیدار با مسئولان سازمان انرژی اتمی ایران اعلام کردند که پیشرفت های قابل ملاحظه ای در زمینه تبدیل راکتور فردو به مرکز تحقیقات هسته ای حاصل شده است.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتنیک، شرکت «روس اتم» روسیه اعلام کرد که مسکو و تهران به پیشرفت هایی در زمینه تجدید ساختار راکتور هسته ای فردو برای تولید ایزوتوپ های پایدار دست یافته اند.

بنا به اعلام بخش ارتباطات بین الملل شرکت روس اتم، «نیکلای اسپاسکی» معاون رئیس شرکت و «الکسی ورابونتوف» نائب رئیس سازمان نظارت بر محیط زیست، فناوری و فعالیت های هسته ای روسیه در تاریخ  یازدهم و دوازدهم ماه میلادی جاری (نوامبر) با «علی اکبر صالحی» رئیس سازمان انرژی اتمی ایران و «بهروز کمالوندی» سرپرست معاونت بین الملل سازمان انرژی اتمی دیدار کردند.

به گفته روس اتم، در این دیدار در خصوص اجرای برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) و قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت گفتگو شد. همچنین جزئیات آماده سازی تاسیسات فردو برای تولید ایزوتوپهای پایدار مورد بحث قرار گرفت و پیشرفتی واقعی در این خصوص دیده می شود.

تبدیل سایت فردو به مرکز تحقیقات هسته ای و فیزیک پیشرفته در توافق هسته ای که در تاریخ ۱۴ جولای ۲۰۱۵ بین ایران و کشورهای ۱+۵ حاصل شد، لحاظ شده است و همکاری تهران – مسکو نیز در چارچوب این توافق انجام می شود.

 

کد N1027835