در اختتامیه نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها:

حداد عادل: دشمنان به دنبال سوءاستفاده از رسانه‌ها هستند

سیاسی

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی، با اشاره به دستگیری برخی از خبرنگاران گفت: با توجه به شرایط ایران و سیاست های دفاع از مظلوم آن در منطقه، بعید ندانیم که دشمنان به فکر سوء‌استفاده از رسانه ها باشند.

به گزارش خبرنگار مهر، غلامعلی حداد عادل در مراسم اختتامیه بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها اظهار داشت: خوشبختی خودم را از برگزاری بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات ابراز می دارم  و از وزارت ارشاد به ویژه آقای انتظامی در برگزاری این نمایشگاه سپاسگزاری می کنم. این سومین بار است که توفیق حضور در مراسم اختتامیه را پیدا می کنم.

وی در بخشی از سخنانش با اشاره به دستگیری برخی از خبرنگاران گفت: بنده هم از نفس اینکه چنین اتفاقی افتاده خوشحال نیستم، اما با توجه به شرایط کشور ما، انقلاب و منطقه و همچنین جایگاهی که ایران در دفاع از مظلوم، حق طلبی و مبارزه با رژیم صهیونیستی و سیاستهای استکباری در منطقه دارد، دشمنان به دنبال توطئه چینی هستند و بعید ندانیم که آنان به فکر سوء استفاده از رسانه ها و روزنامه نگاران باشند.

حداد عادل افزود: نفس این مطلب عجیب و محال نیست. قبل از ۲۸ خرداد نیز چنین اتفاقاتی افتاده بود و آن زمان هم شاهد بودیم هر وقت می خواستند یک کاری در ایران بکنند و جریانی راه بیندازند به سراغ روزنامه ها و روزنامه نگاران می رفتند.

وی گفت: اینکه چه کسانی مصداق این اتفاق (رسانه ها و خبرنگاران نفوذی) هستند من نمی توانم اظهار نظر کنم؛ فقط می توانم از قوه قضائیه بخواهم که منصفانه و عادلانه این موضوع را رسیدگی کنند و اگر واقعا مستنداتی وجود دارد، مطابق قانون رسیدگی شود وگرنه رفع اتهام و اعاده حیثیت کند.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی با اشاره به عدم شرکت برخی از رسانه ها در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها، تصریح کرد: خواهشم از آقای انتظامی این است که با دوستانی که شرکت نکرده اند صحبت کند، دلایل آنها را بشنود و حتی می شود در این خصوص مناظره برگزار کرد و نمایندگان این رسانه ها بیایند، گله هایشان را بگویند و مردم در این خصوص داوری کنند و اگر هم دلایلشان منصفانه بود، برای سال آینده این موضوعات رعایت شود.

حداد عادل همچنین در بخش دیگری از سخنان خود، مطبوعات و رسانه ها را در هر جامعه یک نماد و شاخص دانست و گفت: رسانه ها را در هر جامعه ای به منزله نبضی می دانیم که نبض ضربان رسانه می تواند نشانه ای از سلامت و یا بیماری جامعه باشد.

وی با بیان اینکه مطبوعات شاخص بسیاری از آرمان ها و ارزش های ما در جامعه است، ادامه داد: وضع رسانه ها در کشور ما شاخصی است برای نشان دادن درجه آزادی در جامعه، که این موضوع نیز از اهداف اصلی و اولیه انقلاب اسلامی بوده و جلوه آن، آزادی در مطبوعات است.

رئیس فرهنگستان زبان و ادب فارسی گفت: وضع مطبوعات نشانه توجه جامعه به عقلانیت، منطق، خردمندی، اخلاق، ارزش ها و انصاف است و ما به عنوان روزنامه نگار باید به این موضوع توجه داشته باشیم که چه اندازه حفظ حرمت می کنیم، چه اندازه به شایعات توجه می کنیم و یا چه اندازه عفت زبان و کلمه را رعایت می کنیم؟

حداد عادل همچنین رسانه را شاخصی برای قانونمداری دانست و افزود: آزادی بدون قانونمداری مفید نخواهد بود و آزادی بدون قانون معنا ندارد.

وی با بیان اینکه رسانه شاخص گفتمان های رایج در جامعه است، تصریح کرد: از بررسی مطبوعات می توانیم ارزیابی کنیم که چه گفتمان هایی در جامعه رایج هستند، همین طور می توانیم دیدگاه های احزاب و جریانات سیاسی را حدس بزنیم و متوجه شویم که جامعه به سوی چه جریانی در حرکت است.

رئیس فراکسیون اصولگرایان با بیان اینکه در نمایشگاه مطبوعات و با ارزیابی روزنامه ها می توان تفاوت استانها را با مرکز از لحاظ سیاسی و فرهنگی متوجه شد، گفت: قبل از انقلاب در برخی از شهرستانها حتی یک کتابفروشی هم نبود، اما امروز روزنامه های پرقوت استانی داریم که نشان می دهد ملت ایران، رشد متوازن و هماهنگ توسعه ای در سطح کشور را طی می کند.

ادامه دارد...

کد N1027551