وزیر خارجه ایتالیا: روند راستی‌آزمایی گام‌های مرتبط هسته‌ای ایران شفاف است

ايران,ايتاليا

وزیر امور خارجه ایتالیا گفت که سفر رئیس‌جمهور ایران به کشورش فرصتی برای آغاز تحکیم همکاری‌های اقتصادی و فرهنگی خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، پائولو جنتیلونی وزیر امور خارجه ایتالیا در آستانه سفر حسن روحانی رییس جمهور کشورمان به ایتالیا در گفت‌وگویی تفصیلی با روزنامه واشنگتن پست گفت که کشورش موضوع جیسون رضائیان خبرنگار واشنگتن پست را در سفر رئیس جمهور ایران با وی مطرح خواهد کرد. حل و فصل این موضوع می‌تواند به اعتماد سازی به دنبال توافق هسته‌ای با قدرت های جهانی کمک کند.

وزیر امور خارجه ایتالیا اعلام کرد: او تقریبا موضوع بازداشت جیسون رضائیان را با مقامات ایرانی مطرح کرده است و مقامات ایتالیایی بار دیگر این موضوع را با روحانی مطرح خواهند کرد، کسی که قرار است به عنوان رئیس جمهور ایران نخستین سفر خود را به اروپا انجام دهد.

جیسون رضائیان بیش از یک سال است که در ایران در بازداشت بسر می‌برد و اخیرا به اتهام جاسوسی و اتهامات دیگر مجرم شناخته شد. ایران همچنین به تازگی سیامک نمازی تبعه ایرانی-آمریکایی مستقر در دوبی را بازداشت کرد. بدین ترتیب، شمار آمریکایی‌های دارای تابعیت دو گانه که در ایران زندانی هستند به چهار تن رسیده است.

به نوشته واشنگتن پست، روحانی در این سفر قرار است با متئو رنتسی نخست وزیر ایتالیا دیدار کند و همکاری‌های اقتصادی در صدر دستور کار سفر وی به ایتالیا قرار دارد. روحانی همچنین در سفری که نشانه پایان انزوای اقتصادی ایران از سوی غرب دیده می‌شود، قرار است با پاپ فرانسیس دیدار کند و سپس می‌خواهد به فرانسه برود.

شرکت های ایتالیایی و دیگر شرکت های اروپایی در آستانه برداشته شدن تحریم های بین‌المللی به عنوان بخشی از توافق هسته‌ای، با هدف محدود کردن و نظارت بر برنامه هسته‌ای ایران، در تلاش برای ورود به این کشور هستند.

جنتیلونی در این باره گفت: ایتالیا در حال کار کردن روی توافق نامه‌های اقتصادی با ایران است اما این گونه فعالیت‌ها مشروط به برداشته شدن تحریم هاست. حل و فصل موضوعات بشردوستانه شامل بازداشت رضائیان، همکاری ایران درباره سوریه برای اعتمادسازی حیاتی است.

وی در پاسخ به این سوال که آیا سفر روحانی نشانه ظهور اقتصادی ایران است، بیان کرد: ما به‌طور قطع از این حقیقت استقبال می‌کنیم که روحانی، رئیس جمهور ایران به عنوان نخستین سفر خارجی‌اش پس از دستیابی به توافق هسته‌ای، ایتالیا را برگزیده است. من فکر می‌کنم این موضوع به این حقیقت ربط دارد که ایران احساس می‌کند روابطی بر اساس آنچه که من آن را تمدن باستانی می‌نامم دارد، حتی با توجه به روابط میان رم باستان و ایران می‌توانیم به این موضوع پی ببریم. توافق هسته‌ای و گشایش روابط اقتصادی با یکدیگر مرتبط هستند اما بسیار بسیار مشخص است که اگر آن‌گونه که ما امیدوار هستیم و به آن باور داریم، اقدامات در مسیر درستی انجام شوند، نوعی رقابت در میان اقتصادهای غربی ایجاد خواهد شد.

وی در ادامه با بیان این‌که ما درباره یک بازار 80 میلیونی صحبت می‌کنیم که بسیاری از آنها تحصیل کرده هستند، گفت: اگر دو اصل این توافق اجرایی شوند می‌توانیم چارچوبی برای روابط اقتصادی جدید ایجاد کنیم. فکر می‌کنم این اقدام می تواند فرصت‌هایی باز در بازاری خوب ایجاد کند، جایی که ایتالیایی‌ها از دهه 1950 در آن حضور داشته‌اند.

جنتیلونی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که آیا تحریم‌های اقتصادی اعمال شده علیه ایران ایتالیا را سخت تحت تأثیر قرار داده است، گفت: بله و نه فقط ایتالیا. دیگر کشورهای اروپایی نیز تحت تأثیر قرار گرفتند. ما در حال حاضر در گام نخست قرار داریم و هنوز در روز اجرای توافق قرار نگرفته‌ایم. برای رسیدن به این مرحله، آژانس بین‌المللی انرژی اتمی باید برخی از موضوعات خاص را تأیید کند. می‌دانیم که این یک روند بسیار شفاف است و سفر رئیس جمهور ایران فرصتی برای آغاز تحکیم همکاری های اقتصادی و فرهنگی خواهد بود. اما اجرای توافق به پیشرفت های آنها بستگی دارد.

وی در ادامه مسائل سیاسی را بیش از جزییات فنی در روند اجرای برنامه جامع اقدام مشترک(برجام) مهم دانست.

وزیر امور خارجه ایتالیا در پاسخ به این سوال که چه عواملی سبب می شود اوضاع در مسیر اصلی خود قرار گیرد، تصریح کرد: واضح است که برخی اقدامات وجود دارند که می‌توانند برای اعتمادسازی بیشتر موثر باشند. کمترین کار لازم آن است که به آن چه که امضا کرده‌ایم احترام بگذاریم و این موضوع به اراده سیاسی بستگی دارد. اما جدا از این موضوع، عنصر دیگری نیز وجود دارد که می‌تواند به اعتمادسازی کمک کند و روابط میان آمریکا و ایران یا حتی میان ایران، آمریکا و اروپا را تسهیل کند. یک موضوع مرتبط با شمار خاصی از شهروندان آمریکایی است، از جمله همکار شما جیسون رضائیان و دو یا سه آمریکایی دیگر. حل و فصل این موضوع می‌تواند از نقطه نظر بشردوستانه نه تنها یک گام رو به جلو محسوب شود بلکه در تسهیل روند موثر خواهد بود. کشورهای اروپایی از جمله خود ایتالیا، در صورت امکان نه تنها می‌توانند این موضوع را مطرح کنند بلکه می‌توانند برای یافتن راه حل‌هایی تلاش کنند.

وی تاکید کرد: ما در حال مطرح کردن چنین موضوعاتی برای ایجاد یک رسوایی نیستیم بلکه تلاش می‌کنیم در حل این مشکل سهمی داشته باشیم. ما نه تنها به دلایل بشردوستانه در تلاش برای یافتن راه حل هستیم بلکه تلاش می‌کنیم فضایی مناسب ایجاد کنیم. موضوع دیگری که می تواند کمک کننده باشد برگزاری دور دوم مذاکرات درباره سوریه است.

جنتیلونی درباره این‌که آیا ایتالیا از ایرانی ها خواهد خواست تا درباره سوریه همکاری های بیشتری انجام دهند، گفت: فکر می‌کنم ایرانی‌ها می‌توانند این ایده را بپذیرند که یک روند انتقالی احتمالی رخ دهد و دولتی متفاوت با زمان حاضر در سوریه بر سر کار آید. آنها این ایده را نپذیرفته‌اند اما من امیدارم در مذاکرات بعدی مصالحه در این زمینه رخ دهد.

وی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر این‌که برنامه زمانی ایتالیا برای نشان دادن چراغ سبز برای سرمایه گذاری در ایران چیست، اظهار کرد: اگر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شرایط را تأیید کند، به طور قطع این روند از اوایل سال آینده آغاز خواهد شد. واقعیت این است که من به همراه مقامات بسیاری از شرکت‌های ایتالیایی از ایران دیدار کرده‌ام و تلاش‌های مشابهی از سوی دیگر کشورهای غربی نیز صورت گرفته است. این اقدامات نوعی کسب آمادگی برای برقراری روابط در آینده است البته در ارتباط با این حقیقت که این آینده بستگی به پیشرفت‌های توافق هسته ای دارد و ایرانی ها از این موضوع به خوبی آگاه هستند.

رییس دستگاه دیپلماسی ایتالیا درباره سفرهای اخیرش به ایران و توصیفش از فضای حاکم بر این کشور گفت: انتظارات فراوانی درباره این حقیقت وجود دارد که توافق هسته‌ای می‌تواند سبب ایجاد فرصت های جدید شود. برای اطمینان باید گفت، نوعی ابراز همدردی با ایتالیا وجود دارد. این تنها شاخصه ایران نیست. ایتالیا هیچ گونه دستور کار پنهانی ندارد. آن‌ها این موضوع را می‌دانند. ایتالیا گذشته‌ای استعماری در ایران ندارد. ما طی 30 سال گذشته هیچ‌گونه منازعه‌ای با آن‌ها نداشته‌ایم و آنها به خوبی می‌دانند که ما با ناتو و آمریکا هم پیمان هستیم. این چیزی است که ایرانی‌ها به طور کامل از آن آگاهی دارند اما این موضوع نمی‌تواند احساس درک دو جانبه و نزدیکی را از بین ببرد.

وی درباره ارزیابی‌اش از اختلافات بر سر توافق هسته‌ای به‌ویژه در میان برخی جمهوری‌خواهان آمریکا و تاثیر آن بر توافق، با تکیه بر ادعاهی بی‌اساس غرب علیه برنامه هسته‌ای کشورمان، بیان کرد: از نظر من توافق به طور کلی پذیرفته شده است چرا که از یک سو، ما یک تهدید نظامی را از بین می‌بریم و از سوی دیگر پنجره های اقتصادی را باز می کنیم اگر این اقدام موثر واقع نشود ما نیز از آن اطلاع خواهیم یافت و مکانیزم موجود آن است که از این حقیقت آگاهی یابیم که این توافق موثر واقع نخواهد شد. منظورم این است که به بحث‌ها در آمریکا احترام می‌گذارم اما بسیار خوشحالم که در نهایت موضع رئیس جمهور اوباما در حمایت از توافق پذیرفته شد. می‌دانم که برخی می‌گویند اگر ایران اقتصادی قدرتمندتر داشته باشد تهدید‌های آن نیز بیشتر خواهد شد. اما فکر می کنم آن‌ها با داشتن اقتصادی قدرتمندتر تمایل دارند روابطی بهتر با شرکایشان برقرار کنند.

جنتیلونی در پاسخ به این سوال که سعودی‌ها اخیرا نگرانی خود را درباره توافق هسته‌ای به ایتالیا اعلام کرده‌اند، تنها گفت: بله.

وی درباره تجسمش از اقتصاد ایران طی دو یا سه سال آینده و این‌که آیا ایتالیا و دیگر کشورهای اروپایی مسئول مدرنیزه کردن اقتصاد ایران هستند، گفت که بازار ایران دیگر همانند گذشته در اختیار اروپا نخواهد بود. طی سال های گذشته، چین وارد ایران و دیگر کشورها شد و آن‌ها کشورهایی بسیار رقابتی هستند. اما ما می‌دانیم که فناوری و قابلیت‌های غربی بسیار اهمیت دارند.

وزیر امور خارجه ایتالیا در پایان درباره این‌که این هفته چه توافق نامه‌هایی میان دوطرف امضا خواهد شد، تصریح کرد: باید ببینیم چه پیش می‌آید، زیرا مثل همیشه کارها در روزهای پایانی نهایی می‌شوند. آنچه که باید به صورت واضح اعلام شود این است درباره برخی موضوعات که بدان ها اشاره شد، صحبت خواهیم کرد. دو بعد متفاوت وجود دارد. برخی موضوعات مرتبط با گذشته هستند؛ مذاکراتی میان شرکت نفت ایران و شرکت انی ایتالیا درباره برخی ادعاهای مرتبط با قراردادهای قبلی صورت گرفته است. بر اساس رژیم تحریم‌ها شرکت انی می‌تواند به جای وجوه خود نفت دریافت کند. نه پول، بلکه نفت و برخی یاداشت تفاهم ها در ارتباط با روابط دو کشور در آینده امضا خواهند شد.

به گزارش ایسنا، رییس جمهور کشورمان برای اولین بار پس از توافق هسته‌ای با گروه 1+5 که در تیر ماه سال جاری حاصل شد، قرار است در هفته آینده به ایتالیا و سپس به فرانسه سفر کند.

انتهای پیام

کد N1027449