اتخاذ تدابیر شدید امنیتی در آنتالیا در آستانه نشست جی 20

سیاسی

ترکیه روز یکشنبه میزبان نشست جی 20 است که در این نشست سران 20 کشور برتر اقتصادی جهان گرد هم می‌آیند.

ترکیه روز یکشنبه میزبان نشست جی 20 است که در این نشست سران 20 کشور برتر اقتصادی جهان گرد هم می‌آیند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، این نشست پانزدهم و شانزدهم نوامبر، روزهای یکشنبه و دوشنبه در منطقه "بلک" در شهر آنتالیا به ریاست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه برگزار می‌شود. قرار است در این نشست 12 رئیس جمهور و رییس کشور، 11 نخست وزیر و دو نفر از مقامات اتحادیه اروپا شرکت کنند.

در نشست روز یکشنبه قرار است برای اولین بار و غیر از مسائل اقتصادی مسائل دیگری مانند بحران سوریه، تروریسم و بحران پناهجویان مورد گفت‌وگو قرار گیرد.

در این نشست باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه، فرانسوا اولاند، رئیس جمهوری فرانسه، آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن و دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس در میان دیگر مقامات حضور می‌یابند.

انتظار می‌رود در مجموع نزدیک به 13 هزار نفر در این نشست با روسای کشورهای شرکت کنند. سه هزار تن از نمایندگان رسانه‌ای و مطبوعاتی نیز حضور خواهند داشت.

هم‌چنین با توجه به حضور مقامات عالی رتبه جهان در منطقه بلک آنتالیا تدابیر شدید امنیتی اعمال شده است و بر همین اساس 11 هزار پلیس و 12 هزار پرسنل وابسته به نیروهای پلیس حضور دارند.

همچنین برای نشست رهبران جی 20، 28 هتل مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

مقامات کشورهای جهان در دو هتل مهم آنتالیا دیدارهای دوجانبه خود را انجام خواهند داد.

احتمال اقامت اوباما در یک کشتی جنگی

به دلیل مسائل امنیتی هنوز زمان ورود و یا خروج مقامات کشورهای عضو جی 20 اعلام نشده است. اما انتظار می‌رود که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا روز یکشنبه وارد ترکیه شود و سپس توسط هلی کوپتر به هتل خود در منطقه بلک برود. برای اوباما ویلای لوکسی در هتل رگنوم کاریا در نظر گرفته شده است که برای آن تدابیر شدید امنیتی اتخاذ شده اما این احتمال نیز وجود دارد که اوباما در یک کشتی جنگی آمریکایی که در نزدیکی آنتالیا قرار دارد، بماند.

احتمال برگزاری اعتراضات علیه نشست جی 20

همچنین پلیس تدابیر شدید امنیتی برای جلوگیری از برگزاری هرگونه اعتراض یا تظاهراتی اتخاذ کرده است. با این حال انتظار می‌رود که نزدیک به 30 هزار معترض از سراسر جهان برای اعتراض به برگزاری نشست جی 20 به این منطقه بیایند.

گفته می‌شود که گروه صلح سبز نیز اعتراضاتی برگزار می‌کند.

انتهای پیام

کد N1027431