صید جدید ترکیه از بحران مهاجران

سیاسی

در پایان کنفرانس سران اتحادیه اروپا و ۳۰ کشور آفریقایی در مورد مهاجرت به اروپا، با پرداخت مبلغ سه میلیارد یورو به هزینه مهاجران در ترکیه و لغو مقررات روادید برای شهروندان این کشورموافقت گردید.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از یورو نیوز، در پایان این نشست اتحادیه اروپا رای داد که وجوه صندوق کمک های مالی به آفریقا افزایش یابد. بر همین اساس قرار است اتحادیه اروپا مبلغ یک میلیارد و ۸۰۰ هزار یورو در اختیار کشورهای آفریقایی، و سه میلیارد یورو به ترکیه بپردازد.

در این میان، رئیس کمیسیون اروپا گفت از سرعت رسیدگی به پناهجویان در اروپا ناخوشنود است: من سخت از سرعت روند اسکان (مهاجرین) ناخوشنودم. تاکنون از یکصد و ۶۰ هزار مهاجر تنها یکصد و ۳۰ نفر اسکان داده شده اند. اگر با این سرعت ادامه دهیم، این یکصد و ۶۰ هزار نفر را تا ژانویه ۲۱۱۱ اسکان خواهیم داد! پس لازم است که برنامه موثرتری را دنبال کنیم.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، با اشاره به کمک اتحادیه اروپا به ترکیه گفت: در مقابل، ترکیه می تواند روند بازگرداندن شهروندان کشور سوم را تسریع کند. توافق برای بازگرداندن شهروندان ترکیه اعمال شده است، اما این کشور می تواند روند عودت شهروندان دیگر کشورها را تسریع کند.

کد N1027297