وزیر خارجه ایتالیا خبر داد:

رم درپی آزادی جاسوسان آمریکایی/ انتخاب ایران را ستایش می کنیم

سیاسی

گویا مقامات ایتالیایی قصد در زمان سفر رئیس جمهور ایران به رم، موضوع جاسوسان آمریکایی بازداشت شده در کشورمان را با «روحانی» مطرح کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، «پائولو جنتیلونی» وزیر خارجه ایتالیا در گفتگویی با روزنامه واشنگتن‌ پست گفت: در نخستین سفر اروپایی رئیس‌ جمهوری ایران، موضوعات بشردوستانه‌ از جمله مسئله آزادی جیسون رضائیان، خبرنگار این روزنامه مطرح خواهد شد.

حسن روحانی نخستین سفر اروپایی خود را در روز های آینده آغاز خواهد کرد. او ابتدا به  ایتالیا می رود و سپس عازم فرانسه می‌شود. وزیر خارجه ایتالیا تاکید کرده است که پیشتر نیز در گفتگو با مقامات ایرانی به این موضوع پرداخته است.

به گفته وزیر خارجه ایتالیا پرداختن به اینگونه مسائل از جمله آزادی جیسون رضائیان یا همکاری تهران در مورد بحران سوریه، برای ایجاد اعتماد بین طرف‌ها از اهمیت حیاتی برخوردار است.

وزیر خارجه ایتالیا در عین حال با اشاره به روابط تاریخی میان ایران و روم باستان گفته است آنها انتخاب ایتالیا به عنوان نخستین مقصد اروپایی رئیس‌جمهوری ایران را ستایش می‌کنند.

به گفته جنتیولینی، تحریم‌های سال‌های گذشته علیه ایران، به کشورهای اروپایی نیز صدمه زده است و در صورت اجرایی شدن توافق اتمی، بازار ۸۰ میلیونی ایران با انبوهی از افراد تحصیل‌کرده، شرکت‌ها غربی را به رقابت خواهد انداخت.

«حسن روحانی» در سفر به رم علاوه بر دیدار با نخست‌وزیر و مقام‌های ارشد ایتالیا، پیش از سفر به فرانسه، قرار است با «پاپ فرانسیس» رهبر کلیسای کاتولیک، نیز دیدار کند.

کد N1027205