نماینده آمریکا: برقراری منطقه پرواز ممنوع در سوریه و عراق باید مد نظر قرار گیرد

سیاسی

نماینده ویژه آمریکا برای هدایت ائتلاف علیه داعش می‌گوید ایالات متحده باید برای غلبه بر این شبکه تروریستی همه گزینه‌ها از جمله برقراری منطقه پرواز ممنوع در سوریه و عراق را مد نظر قرار دهد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) ژنرال جان آلن، هماهنگ‌کننده عملیات نیروهای ائتلاف علیه داعش، روز پنجشنبه در گفت‌وگو با شبکه سی‌ان‌ان اعلام کرد که در نبرد علیه شبه‌نظامیان داعش همه گزینه‌های موجود از جمله برقراری منطقه پرواز ممنوع بر فراز عراق و سوریه باید از سوی ایالات متحده مد نظر قرار گیرد تا زمینه در هم شکستن این شبکه تروریستی فراهم شود.

به گزارش خبرگزاری رویترز، برقراری منطقه پرواز ممنوع در شمال سوریه از جمله پیشنهاداتی بوده که ترکیه، هم‌پیمان آمریکا در نبرد علیه داعش و عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) از مدت‌ها پیش بر اجرای آن اصرار داشته است.

به اعتقاد مقام‌های ترکیه برقراری منطقه پرواز ممنوع می‌تواند شبه‌نظامیان کرد و نیروهای داعش را از مرزهای این کشور دور نگه دارد و گذرگاه امنی برای عبور آوارگان غیرنظامی فراهم کند. با این همه، باراک اوباما، رئیس‌جمهور آمریکا، تا کنون با تحقق این گزینه موافقت نکرده است.

ژنرال آلن که ماموریت‌اش در این سمت در پایان سال جاری میلادی به پایان خواهد رسید، با اشاره به پیچیدگی‌ها و هزینه‌های برقراری منطقه پرواز ممنوع، تاکید کرد که اهداف اجرای چنین طرحی باید از پیش به دقت تعیین شود.

به گفته این مقام آمریکایی "ایجاد منطقه حائل یا پرواز ممنوع نیاز به افزایش منابع و نیروهای موجود و در نظر گرفتن ریزه‌کاری‌هایی دارد" که در شرایط کنونی شاید با موافقت کاخ سفید مواجه نشود. جاش ارنست، سخنگوی کاخ سفید، ماه گذشته گفته بود که چنین گزینه‌ای فعلا مد نظر آمریکا نیست.

به گزارش دویچه وله، کاخ سفید روز پنج‌شنبه اعلام کرد که باراک اوباما قرار است هفته آینده با رهبران آلمان، انگلیس، ایتالیا و فرانسه دیدار کند تا پیشرفت‌های ائتلاف علیه داعش در این نشست مورد بررسی قرار گیرد.

رهبران این پنج قدرت غربی قرار است در ترکیه گرد هم بیایند و در حاشیه نشست گروه ۲۰ در آنتالیا که پس از بازگشت دیپلمات‌های غربی از مذاکرات وین (بر سر بحران سوریه) برگزار خواهد شد، درباره راهکارهای آینده به بحث بنشینند.

سوزان رایس، مشاور امنیت ملی رئیس‌جمهور آمریکا، یافتن راه‌حلی تحول‌ساز در جریان این گفت‌وگوها را نامحتمل دانست و گفت: «گمان نمی‌کنم کسی توقع داشته باشد که ناگهان از دل چنین نشستی راه‌حلی نهایی برای حل‌وفصل همه معضلات موجود بیرون بیاید.»

در نشست گروه ۲۰ در آنتالیا، ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه هم حضور خواهد داشت. با این حال، برنامه‌ای برای دیدار او با رئیس‌جمهور آمریکا تعیین نشده است، اگرچه گفته می‌شود رهبران مسکو و واشنگتن احتمالا در نشست‌های کوتاه غیررسمی دست‌کم درباره بحران سوریه گفت‌وگو خواهند کرد.

انتهای پیام

کد N1027066