در نشست مجمع عمومی سازمان ملل

دهقانی: گزارشات شورای امنیت به مجمع عمومی باید ماهوی باشد

سازمان ملل متحد

معاون نماینده کشورمان در سازمان ملل تاکید کرد: گزارشات شورای امنیت به مجمع عمومی باید ماهوی باشد و به مجمع عمومی امکان ارزیابی و تحلیل بدهد نه اینکه صرفا یک گزارش آماری و غیر ماهوی ارائه گردد.

به گزارش گروه دریافت خبر ایسنا، غلامحسین دهقانی سفیر و معاون نماینده ایران در سازمان ملل روز پنج‌شنبه مورخ 21 آبان طی سخنانی از طرف جنبش عدم تعهد در نشست مجمع عمومی سازمان ملل در خصوص بررسی گزارش سالانه شورای امنیت گفت: بر اساس مفاد منشور ملل متحد، شورای امنیت موظف به ارائه گزارش به مجمع عمومی به منظور توانا ساختن آن برای اجرای وظیفه اش در رسیدگی به موضوعات مرتبط با حفظ صلح و امنیت بین المللی است.

دهقانی افزود: همانطور که شورای امنیت بر اساس بند اول از ماده 24 منشور ملل متحد مسئولیت حفظ صلح و امنیت بین المللی را بر عهده دارد، بر اساس بند سه این ماده در قبال مجمع عمومی مسئول است و باید به آن گزارش دهد.

وی همچنین بر موضع جنبش عدم تعهد مبنی بر لزوم احترام به عملکرد و اختیارات هر یک از ارگانهای اصلی سازمان ملل به ویژه مجمع عمومی و حفظ توازن میان این ارگانها تاکید و تصریح کرد: شورای امنیت باید به طور کامل مقررات منشور ملل متحد و قطعنامه های مجمع عمومی که روشن کننده روابط آن با ارگانهای دیگر است را رعایت کند.

وی همچنین ضمن اعلام نگر انی جنبش عدم تعهد در مورد تعدی مستمر شورای امنیت به وظایف و اختیارات مجمع عمومی سازمان ملل متحد و شورای اقتصادی و اجتماعی آن (اکوسوک) از طریق رسیدگی به موضوعاتی که بطور سنتی در صلاحیت این نهادها می باشد، گفت: تلاشهای شورای امنیت در موضوعاتی است که تهدیدی علیه صلح و امنیت بین المللی نیستند.

دهقانی همچنین تصریح کرد: جنبش عدم تعهد مصرانه از کشورهای عضو می‌خواهد تا تقدم و احترام به وظایف و اختیارات مجمع عمومی را رعایت کرده و از روسای مجمع عمومی، اکوسوک و شورای امنیت می خواهد تا در ارتباط با دستور و برنامه کاری ارگانهای اصلی خویش گفت‌وگوهای منظم و هماهنگ داشته باشند.

انتهای پیام

کد N1026956