روحانی:

اگر آمریکا عذرخواهی و رفتارش را اصلاح کند اتفاقات خوبی رخ می دهد

سیاسی

دکتر حسن روحانی گفت توافق هسته ای می تواند به برقراری مناسبات بهتر تهران و واشنگتن منجر شود اما آمریکا باید پیش از این کار به خاطر رفتار گذشته اش از ملت ایران عذرخواهی کند.

به گزارش خبرگزاری مهر، دکتر «حسن روحانی» رئیس جمهوری ایران در گفتگو با روزنامه ایتالیایی کوریره دلاسرا از امکان از سرگیری مناسبات دیپلماتیک ایران و آمریکا سخن گفت.

وی تاکید کرد دو کشور می توانند پس از چند دهه اختلاف و تنش، سفارتخانه هایشان را در پایتخت طرف مقابل بازگشایی کنند اما ایالات متحده باید پیش از هر چیز عذرخواهی کند.

روحانی در ادامه افزود نحوه اجرای توافق هسته ای می تواند آینده مناسبات دو کشور را تغییر دهد. به گفته وی در صورتی که توافق به خوبی اجرا شود می تواند زمینه کاهش تنش ها با ایالات متحده و شرایط را برای ورود به دوره ای جدید فراهم کند.

رئیس جمهوری اسلامی ایران با این حال تاکید کرد اگر آمریکایی ها به نوبه خود به توافق هسته ای عمل نکنند، روابط به شکل سابق خود باقی می ماند. وی در مورد احتمال بازگشایی سفارت های دو کشور نیز یادآور شد این اتفاق یک روز خواهد افتاد اما مسئله مهم نحوه عملکرد است که در این مورد کلید در دست آمریکایی ها است.

روحانی در ادامه اظهار داشت که اگر واشنگتن رفتار خود را اصلاح و اشتباهات چند دهه اخیر را جبران و از مردم ایران عذرخواهی کند، می تواند اتفاقات خوبی در مناسبات دو جانبه رخ دهد.

کد N1026775