نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها؛

جابرانصاری: خط قرمز ایران در وین «منع قیومیت خارجی در سوریه» است

سیاسی

سخنگوی وزارت امور خارجه، با تأکید بر اینکه قطعاً در نشست وین برای حل بحران سوریه حضور می‌یابیم، گفت: خط قرمز اساسی ما در این فرایند، این است که هیچ بازیگر خارجی حق قیمومیت بر ملت سوریه ندارد.

به گزارش خبرنگار مهر، حسین جابر انصاری امشب در حاشیه حضور در بیست و یکمین نمایشگاه بین‌المللی مطبوعات و خبرگزاری ها، در جمع خبرنگاران و در پاسخ به سوالی درباره سطح حضور جمهوری اسلامی ایران در نشست وین ۳ برای حل سیاسی بحران سوریه، اظهار داشت: تا این لحظه هنوز سطح حضور ایران نهایی نیست، اما قطعاً در این فرایند شکل گرفته با تاکید بر یک مفهوم مشارکت خواهیم داشت.

وی در توضیح این مفهوم گفت: ما در این نشست شاهد و نظاره گر نخواهیم بود و امیدواریم به عنوان یک مشارکت کننده، موفق شویم سیاست ها و اولویت های جمهوری اسلامی را که به اعتقاد ما منطبق با اولویت های بخش عمده ای از ملت های منطقه است، ترجمه عملی کنیم و به نتیجه برسانیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: جزئی از این مسئله، قطعا منوط به همکاری و همراهی رسانه های گروهی در قالب مسائل ملی خواهد بود و طبیعی است که آنچه انجام خواهد شد، در چارچوب سیاست های کلان خارجی جمهوری اسلامی ایران خواهد بود که در مراجع ذیربط اتخاذ می شود.

جابر انصاری در پاسخ به سوال دیگری درباره خط قرمزهای جمهوری اسلامی در جریان حضور در نشست وین تصریح کرد: به اعتقاد من آنچه خط قرمز اساسی ما در این فرایند خواهد بود، این است که هیچ بازیگر خارجی حق قیمومیت بر ملت سوریه ندارد و بازیگران خارجی تنها می‌توانند تسهیل کننده پروسه سیاسی باشند که به ملت سوریه به عنوان صاحبان اصلی و تصمیم‌گیران نهایی مراجعه شود تا آینده این کشور تعیین شود.

وی تاکید کرد: خط قرمز اساسی ما در نشست وین، این خواهد بود که اجازه ندهیم دیگران بخواهند به نمایندگی از ملت سوریه در مورد آینده این ملت و کشور تصمیم بگیرند.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی کشورمان خاطرنشان کرد: آنچه ضامن موفقیت نشست وین و ورود به یک مرحله جدید است، این نکته خواهد بود که با استفاده از ظرفیت های موجود و گفتگو و همکاری، کمک کنیم تا دیگران این سیاست را که کسی به نمایندگی از ملت سوریه حق اتخاذ تصمیم درباره آینده این کشور را ندارد، در سوریه متبلور کنند.

کد N1026769