پزشکیان: نمی دانم شورای هماهنگی انتخاباتی اصلاح طلبان چیست!/ برنامه فیتیله مصداق نفوذ است

انتخابات مجلس دهم,شورای هماهنگی جبهه اصلاحات,انتخابات مجلس,مسعود پزشکیان

مسعود پزشکیان، نماینده مردم تبریز در مجلس معتقد است بزرگترین نفوذی که این روزها در ایران شاهد هستیم، نفوذی است که در صدا و سیما رخ داده و برنامه هایی پخش می کند که باعث شکست وحدت ملی می شود.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین یک چهره معتدل اصلاح طلب در مجلس، با حضور در غرفه خبرگزاری خبرآنلاین در نمایشگاه مطبوعات، درباره مجلس آینده، نفوذ کشورهای خارجی در وطن و همچنین بحثهایی که با مخاطبان سیاسی خود داشت، صحبت کرد. 

گفتگوی مسعود پزشکیان، وزیر اسبق بهداشت، نماینده فعلی تبریز و عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس را با ما بخوانید:


شما مناظره غیر مستقیمی درباره سیره امام علی(ع) با آقای روح الله حسینیان داشتید. درباره حکومت حضرت علی(ع) می توانید چه مواردی را اشاره کنید که نیاز امروز جامعه ما است؟
انصاف را. ایشان بارها و بارها در دستورالعمل مالک خدا و مردم را یک جا می گذارد. به مالک سفارش می کند از خودت، قوم و خویشاوندان و سمپاتها هر کاری می کنی برای اینها برای خدا و مردم نیز کار کن. هر کسی به بندگان خدا ظلم کند خدا با او دشمن می شود علاوه بر اینکه بندگان خدا با او دشمن می شوندو معنی اش این است وقتی حاکمیت مردم را به دست گرفتیم، یهودی، عرب، عجم، ترک، لر و ... نباید فرقی بین آنها و قوم و خویش من و دار و دسته من باشد. اگر این اتفاق بیفتد، ظلم کردیم. در سال ۸۸ در مجلس فرمایش ایشان را خواندم که می فرماید جلودار نفس بودن یعنی انصاف را برای دوست داشتن یا دشمن داشتن مراعات کنی. مردم یا با تو برادر دینی هستند یا در خلقت با تو برابر هستند. برخی ممکن است اشتباه کنند و با اینها باید با انصاف برخورد کرد.

 

موضوع اعتراضات آذری زبان ها را به یک برنامه تلویزیونی این روزها شاهدیم، چرا پخش یک برنامه طنز تبدیل به بحران می شود؟
ما علنا موضع خود را اعلام کردیم. مسخره کردن هر کسی چه دوست، چه یک قومیتی برای خنداندن کس دیگر، توسعه نیافتگی و عقب ماندگی است. شما حق ندارید با مسخره کردن من کاری کنید دیگران بخندند. این که از رسانه ملی برای خنداندن عده ای، عده دیگری را مسخره کنند فرق نمی کند ترک باشد، عرب یا عجم باشد، اشتباه است. سیاستی که اجازه می دهد این برنامه روی آنتن برود باید جواب بدهد. چرا کسی اجازه پیدا می کند برای خنداندن دیگران این اقدام را بکند؟


شما در ائتلاف اصلاحطلبان در انتخابات آینده حضور دارید یا مستقل وارد می شوید؟
با هر کسی که در راه حق و عدالت و انصاف باشد و عالمتر و کارشناستر باشد، ائتلاف می کنیم.


یعنی شما تابع نظر شورای عالی هماهنگی اصلاح طلبان هستید؟
اصلا نمی دانم اینها اصول جمع بندی شان چیست و بر چه اساسی کار می کنند؟ من اگر کاندیدا شوم، دنبال رای آوردن هستم. این که بگویند بیا در این تشکیلات، می خواهم به تو رای بدهیم، این را نمی گویند نماینده مردم.

 

سرلیستی اصلاح طلبان فکر می کنید در تهران با چه کسی باشد؟ محسن هاشمی یا عارف؟
من این حرفها را اصلا متوجه نیستم. به چه شکلی می خواهند این سرلیستی را تعیین کنند؟ بحث دیگر این است که آیا چه کسی را باید اول اسمش را ببرند؟ من با اینها مسئله دارم. اول و دوم در لیست انتخاباتی یعنی چی؟


به نظر شما بهترین مدل چیست؟

بر اساس الفبا بنویسند یا قرعه بکشند. بر اساس انصاف و عدالت کار کنند. اگر قرار است اسم کسی را ببرند شاخصهایی را معرفی کنند و بگویند این لیست را بر اساس این شاخصها دادیم.


نمایشگاه را چطور دیدید؟
خیلی خوب است. دموکراسی است همه می آید عده ای نمی آیند. ولی تحمل کنند اگر کسی به برنامه های آنها نیامد جیغشان بالا می رود که اینها ضد نظامند. همین کاری که اینها کردند اگر دیگران کنند نگویند براندازی نرم است و چرت و پرت نگویند.


درباره نفوذ که این روزها مستمسک عده ای برای سرکوب مخالفان سیاسی شان شده چه نظری دارید؟
چه نفوذی بالاتر از این است که در رسانه ملی قومیت ها را به تمسخر بگیرند و کل جامعه را متشنج کنند. چقدر می شود نفوذ کرد که این شکاف را در جامعه به وجود آورد؟ آنها می گویند در سایر حوزه ها نفوذ است؟ این اشتباه است. این منصفانه نیست.


ولی یکی از سخنرانان اخیرا اعلام کرده ۱۰ هزار نفر را آمریکا در ایران نفوذی کرده و پرونده دارند؟
اگر می دانند و برخورد نمی کنند، در قبال کشور باید جواب بدهند. آن ۱۰ هزار نفر را او از کجا می داند؟ اگر می داند چرا ولش کرده؟ این جای سئوال است! چرا شفاف نمی گوید؟ مثل احمدی نژاد می گوید لیست دزدان در جیبم است. تا آخر هم نگفت دزدان چه کسی هستند؟ بابک زنجانی خارجی بود؟ از کجا آمد؟


در شهرستانها اعضای نزدیک به جبهه پایداری خیلی فعال شده اند. رقبای شما در تبریز هم از این گروه هستند؟
طبیعی است، آنها پول دارند و خیلی خرج می کنند. آنها این پولها را از کجا آوردند؟ پولهای آن زمان هم کجا رفته؟ این پولها را از کجا آورده اند؟ چرا من از این پولها ندارم؟


شما از منتقدات اجرای طرح تحول سلامت هستید، آینده این طرح را چطور می بینید؟
روش کاری که اینها دارند انجام می دهند، روش علمی نیسست. نتیجه کاری که دولت در درمان می کند تصور و پیش بینی ام این است که شبیه مسکن مهر یا بدتر از آن شود. برای دولت در آینده نزدیک مشکل ایجاد می کند. بیمه ها با هزینه ای که دارند قادر به پرداخت مخارج نیستند. ۸ ماه است به کسی پول نداده اند، چون پول ندارند.
شما که دستور داده اید بیا پول بده، منابعش را هم تعیین کن. حالا اگر پول را بدهند، نتیجه باز هم منجر شکاف عمیق تر در بین حوزه درآمد و مخارج در درمان خواهد شد. تجمیع بیمه ها بر اساس اصول علمی تکلیف قانونی است. نه تجمیع بیمه ای که سرانه را پرداخت نکنی و از یکی تا دو برابر حقوق پایه ۶ درصد بگیری از دیگری ۹ درصد بگیری بدون اینکه در نظر بگیری حق السهم هر بیمه گذار چقدر است. من معتقدم چالشهای بزرگی درباره بهداشت و درمان در انتظار دولت است.

 

17۲۳۱

 

کد N1026718