/صداقت؛ اعتماد و اعتبار/

یک استاد دانشگاه: ایران تحت تاثیر فضای برجام به مذاکرات سوریه دعوت شد

سوريه

یک استاد دانشگاه گفت: دعوت از ایران برای شرکت در مذاکرات سوریه حاصل حرکت دیپلماتیک ایران به ویژه برجام است.

حسام‌الدین واعظ‌زاده با حضور در غرفه ایسنا در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها با اشاره به اینکه برخی معتقدند برجام نقطه عطف در سیاست خارجی ایران بوده است و برخی آن را در استمرار سیاست خارجی ایران از ابتدای انقلاب تاکنون می‌دانند، گفت: طراح برجام دولت بود که بعد از نهایی شدن مورد تایید رهبری و کلیت نظام قرار گرفت. این طرح با یک دیپلماسی قوی از سوی مذاکره‌کنندگانی خوب که ده‌ها سال عملکرد و تجربه بین‌المللی داشتند صورت گرفت و دیپلماسی روحانی را جلو بردند و یک بسته مناسب و همه‌جانبه برای حل موضوع هسته‌ای ارائه کردند.

این استاد دانشگاه ادامه داد: نظام جمهوری اسلامی ایران به این بسته دیپلماسی نیاز داشت و اجماع خوبی در رابطه با ایجاد تعاملی سازنده با دنیا در دولت و کشور به وجود آمد.

وی گفت: برخی معتقدند برجام نشانه‌ای از تحولات بین‌المللی و فشار بر ایران بود و برخی دیگر معتقدند تحولات سیاسی بعد از انتخابات ریاست جمهوری سال 92 موجب به ثمر رسیدن مذاکرات هسته‌ای شد اما دیدگاه سومی وجود دارد که هر دو عامل را به طور واقع‌بینانه موثر می‌داند و من معتقدم باید به برجام از این نگاه توجه کرد.

این استاد دانشگاه در پاسخ به اینکه آِیا دعوت ایران به مذاکرات سوریه ناشی از تاثیر برجام بوده است، با تایید این مطلب گفت: یکی از ابعاد موثر و مثبت برجام نقش آفرینی ایران در بحث سوریه است. در سال‌های قبل هر چند که ایران به طور مستقل در بحث سوریه فعال بوده است اما در تعاملات منطقه‌ای با کشورهای غربی و بعضا عربی در تعامل نبود.

وی ادامه داد: چه بخواهیم و چه نخواهیم برجام این تاثیر را داشته است و فضای ایجاد شده در مشارکت ایران در منطقه ناشی از آن است؛ بنابراین دعوت از ایران برای شرکت در مذاکرات وین یک پس از چهار سال حاصل حرکت دیپلماتیک ایران به ویژه در برجام است.

واعظ‌زاده گفت: در رابطه با سوریه نقطه قابل توجه این است که بدون آنکه موضع ایران تغییری کرده باشد مواضعش به کرسی نشسته است و در مذاکرات مواضعش تثبیت شد.

انتهای پیام

کد N1026600