/صداقت؛ اعتماد و اعتبار/

هروی: بیشتر از قدرت نظامی به قدرت علمی نیازمندیم

نمایشگاه مطبوعات 21

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است افزایش قدرت علمی برای کشور ما در عرصه‌ی جهانی لازم است و می‌تواند کشور را از بن بست خارج کند.

یک عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی معتقد است افزایش قدرت علمی برای کشور ما در عرصه‌ی جهانی لازم است و می‌تواند کشور را از بن بست خارج کند.

جواد هروی با حضور در غرفه ایسنا در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات با اشاره به بیانات روز گذشته مقام معظم رهبری در دیدار با روسا و مسئولین دانشگاههای کشور گفت: آنچه مقام معظم رهبری در این دیدار مطرح کردند شاید یکی از حساس‌ترین فرازهایی است که باید در نظام ما مورد تحلیل قرار بگیرد.

وی ادامه داد: بحث تولید علم، درآمد زایی از علم، و توسعه‌ی علمی و فضای مناسب برای حرکت رو به تحول علم، موضوعات تازه‌ای نیست اما مباحثی است که در حاشیه قرار گرفته‌اند.

نماینده مردم قائنات در مجلس خاطرنشان کرد:‌ در سالهای گذشته کاری که انجام شده این است که تولید علم از نظر کیفی به شدت رشد یافته اما بستر مناسب طیفی برای آن فراهم نشده است.

هروی همچنین بیان کرد: اکنون زمان آن فرا رسیده که به سراغ کیفی سازی بسترهای آموزشی حرکت کنیم. تولید علم علم ورزی است و خرد ورزی باید در جامعه نهادینه شود. چرا که ما در رقابت جهانی هنوز جایگاه خود را پیدا نکردیم و پیدا کردن جایگاه و منزلت برای کشور به درستی برنامه ریزی نشده و مسئولان برای بحث علم و تولید علم برنامه ریزی نکردند.

این عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس خاطر نشان کرد: بحث تولید علم در برنامه پنجم توسعه حتی به صراحت نیامده و آنچه که آمده هم به درستی اجرا نشده، لذا نقایص کار بسیار زیاد است و راه خروج ما از بن بست موجود توجه جدی به علم است.

هروی همچنین با تاکید بر این که آموزش باید در کشور به صورت اساسی نهادینه شود تصریح کرد:‌در عین حال باید با توسعه علم از علم درآمدزایی شود و نهایتا ایران را به پایگاه علمی تبدیل کنیم. نه نظامی، چرا که آنچه بیش از قدرت نظامی درکشور ما در عرصه جهانی لازم است قدرت علمی است.

انتهای پیام

کد N1026553