/صداقت؛ اعتماد و اعتبار/

سلطانی‌فر: صداقت رسانه‌ها به قربانگاه مسائل جناحی رفته است

رییس دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها درباره‌ی شعار «صداقت؛ اعتماد و اعتبار» که ایسنا در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات انتخاب کرده است، می‌گوید: «صداقت»، «اعتماد» و «اعتبار» سه کلمه کلیدی است که در حوزه رسانه‌ها و اصول روزنامه‌نگاری به شدت مطرح است و می‌تواند موثر باشد.

او معتقد است: فضای خوبی برای پرداختن به این شعارها شکل گرفته است و خبرنگارها می‌توانند از این شعارها در جهت کارهایی که می‌خواهند در آینده انجام دهند استفاده کنند.

محمد سلطانی‌فر در گفت‌وگو با خبرنگار بخش رسانه ایسنا،‌ درباره‌ی لزوم رعایت اصل صداقت در رسانه‌ها که به اعتماد مخاطبان و اعتبار رسانه می‌انجامد، مطرح کرد: متاسفانه صداقت به قربانگاه مسائل جناحی رفته است و ما اخبار و مطالب را به جای اینکه با نگاه درست ببینیم، با منافع جناحی می‌نویسیم. دریغ از اینکه بگوییم اشکالی ندارد بر اساس منافع جناحی می‌نویسیم. به هر حال هر رسانه‌ای جناح و سمت و سوی خود را دارد و هر رسانه‌ای ایدئولوژی و موضع خود را دارد، اما اینکه در راستای مسیری که می‌رویم و انتقادی که شکل می‌دهیم، افراد خاصی ضرر می‌بینند یا نه، منافع ملی ضرر می‌کند و ... اینها جای سوال است که ما به آن می‌پردازیم.

رییس دفتر مطالعات و برنامه‌ریزی رسانه‌ها همچنین در بخش دیگری از گفت‌وگوی خود یادآور شد: اگر در بستر رسانه‌ای کاری که ما می‌کنیم منافع ملی را به خاطر بیاندازد نسبت به این قضیه اعتراض داریم و می‌گوییم این اتفاق نباید اتفاق درستی باشد، اما اگر دیدگاه‌های جناحی مطرح است به هر حال همه روزنامه‌ها و رسانه‌ها سمت و سوی سیاسی دارند و هم اینکه همه سمت و سوی سیاسی آنها را می‌شناسند. از این بستر، پردازش به موضوع هیچ ایرادی ندارد بلکه اشکال کار آنجایی است که مسیر رسانه بستری باشد برای از بین رفتن و یا به قربانی رفتن منافع جناحی.

انتهای پیام

کد N1026545