۰
در مراسم یادبود شهید بهشتی؛

دعایی: بهشتی بنیان گذار رنسانس در حوزه علمیه قم بود

  • ۹بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
شهيد بهشتي

مدیر مسئول روزنامه‌ی اطلاعات گفت:‌ شهید بهشتی به دور از هرگونه جنجالی منشاء یک تحول و تکامل و رنسانس در حوزه‌ی علمیه قم شد.

به گزارش خبرنگار سیاسی ایسنا، سید محمود دعایی در مراسم یادبود شهید فقید آیت‌الله دکتر سید محمد حسینی بهشتی که در انجمن آثار و مفاخر ملی ایران تشکیل شد گفت: سیاهه وسیع حوزه علمیه قم طلابی بودند که هنوز به سطح درس و بحث نرسیده بودند و از قافله انقلاب عقب بودند. شهید بهشتی با رنسانسی که در حوزه‌ی علمیه ایجاد کرد طلاب و فضلای قم را با علوم جدید آشنا کرد.

وی ادامه داد: شهید بهشتی مدارسی را با نظم و اصول اولیه فعال کرد و طلاب مختلف از آزمون علمی ، اخلاقی و معرفتی شهید بهشتی عبور می‌کردند و سپس وارد حوزه‌ی علمیه قم می‌شدند.ایشان حتی برای طلاب قدیمی‌تر و سنتی‌تر نیز برنامه ریزی کرد و کلاس‌هایی را در حد کلاس‌های متوسط برای آموختن علوم روز برای آنان تشکیل داد.

حجت‌الاسلام دعایی یادآور شد: شهید بهشتی حتی برای نجات فرزندان طلاب حوزه‌ی علمیه مدارسی را تشکیل داد که این مدارس تحت عنوان مدارس دین و دانش همچنان فعال هستند. ایشان در کنار آموزش علوم جدید ، آموزش‌های معمول دینی را نیز به طلاب و فرزندانشان آموختند. دانش‌آوزان این طلاب بعدها همگی‌شان در کنکور دانشگاهها قبول شدند.

مدیر مسئول روزنامه‌ی اطلاعات با اشاره به حساسیت ساواک نسبت به شهید بهشتی گفت:‌ ساواک ایشان را به عنوان عنصر تحول‌پذیر شناسایی کرد و تحت نظر گرفت و بعدها ایشان را به آلمان فرستاد. شهید بهشتی شرط اول در مبارزه را صداقت می‌دانست و هر گونه بی صداقتی را موجب انحراف در اهداف اولیه انقلاب توصیف می‌کرد.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.