سازمان ملل: پیشرفت در مذاکرات سوریه به حل بحران مهاجرت کمک می‌کند

سوريه

یکی از مقامات ارشد سازمان ملل همزمان با اینکه دیپلمات‌ها برای دور دیگری از مذاکرات حول محور سوریه در وین آماده می‌شوند، تاکید کرد: پیشرفت حاصل شده در مذاکرات سوریه نور امیدی را برای کاهش بحران مهاجرت در اروپا زنده می‌کند.

یکی از مقامات ارشد سازمان ملل همزمان با اینکه دیپلمات‌ها برای دور دیگری از مذاکرات حول محور سوریه در وین آماده می‌شوند، تاکید کرد: پیشرفت حاصل شده در مذاکرات سوریه نور امیدی را برای کاهش بحران مهاجرت در اروپا زنده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز،‌ یان الیاسون، معاون دبیرکل سازمان ملل گفت: مذاکرات سوریه در حال پیشرفت است. اگر بتوانیم در حال حاضر این پیشرفت را حاصل کنیم به ویژه در زمان بحران آوارگان در اروپا بسیار خوب خواهد شد.

الیاسون در حاشیه نشست رهبران آفریقایی و اروپایی حول محور مهاجرت که در مالت برگزار شد، نسبت به خوش‌بینی بیش از حد در خصوص مذاکرات اخیر حول محور از سرگیری روند صلح سوریه با حضور روسیه، آمریکا،‌ عربستان سعودی، ایران و ترکیه هشدار داد.

وی گفت: اگرچه جنگ داخلی سوریه سبب شده تا میلیون‌ها تن از خانه‌هایشان آواره شده و سیل مهاجران به سمت اروپا جاری شود اما این تنها یکی از جنبه‌های یک پدیده جهانی مهاجرت است مبنی بر اینکه دولت‌ها باید تلاش کنند تا آن را به عنوان فرصتی بلندمدت برای توسعه و پیشرفت بپذیرند.

الیاسون افزود: این مساله تا مدتی یکی از جنبه‌های برنامه بین‌المللی خواهد بود. اما سوال اینجاست که آیا این مساله حل شدنی است یا اینکه به چالش و عامل بالقوه‌ای که قابل حل نخواهد بود، تبدیل می‌شود؟ ما احتمالا مجبوریم هر دو گزینه را بپذیریم اما مساله مهم این است که این عامل بالقوه را درک کنیم.

وی ادامه داد: در عصر جهانی شدن قطعا هر کشوری بخشی از جهان است اما جهان نیز بخشی از کشورهای ما به حساب می‌آید. شکی وجود ندارد که برای رسیدگی به این مساله مشکلات زیادی پیش رو خواهد بود.

الیاسون اذعان داشت: کشورها در پی بحران مهاجرت با مشکلاتی برای سیستم‌های آموزشی و بهداشت، استخدام و فشارهای اجتماعی مواجه شده‌اند. اما من از تمامی دولت‌ها می‌خواهم تا گرفتار وسوسه تعیین بودجه کمک فوری برای آوارگان با توقف کمک‌های توسعه‌ای طولانی مدت که می‌تواند علت‌های این مهاجرت را حل کند، نشوند.

وی گفت:‌ اما شما باید هر مساله را از چشم انداز دورتر جمعیت شناسی در اروپا نیز نگاه کنید. شما باید مساله لزوم پرستار برای جمعیت مسن قاره اروپا را نیز مدنظر بگیرید و این مساله را نیز در فکر داشته باشید که آفریقا می‌تواند از وجه ارسالی افرادی که خارج از کشور کار می‌کنند، استفاده کند.

این در حالی است که این وجه‌های ارسالی از سوی کارگران خارج از کشور بیشتر از کمک‌های توسعه‌ای رسمی به اقتصاد آفریقا کمک می‌کند.

یان الیاسون در مقایسه با مهاجرت با دیگر چالش‌های انسانی همچون تغییر آب و هوا گفت:‌ در مشکلات پیچیده امروز و دنیای جهانی شده یک راه حل بین‌المللی خوب به نفع تمامی کشورهاست.

انتهای پیام

کد N1026300