فرماندار ایالت اوکیناوا؛

لغو تصمیم توکیو در انتقال پایگاه نظامی به «اوکیناوا» قانونی است

سیاسی

فرماندار اوکیناوا ژاپن با دفاع از لغو مجوز دولت این کشور برای از سرگیری ساخت و سازها و انتقال پایگاه هوایی آمریکا به این جزیره، ان را قانونی و منصفانه خواند.

به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از اسپوتیک، فرماندار ایالت «اوکیناوا» ممانعت از اجرای تصمیم «توکیو» برای انتقال پایگاه نظامی «فوتنما» را منصفانه و مشروع اعلام کرد.

«تاکشی اوناگا» فرماندار اوکیناوا ژاپن امروز در یک کنفرانس خبری گفت: لغو مجوز توکیو برای از سرگیری ساخت و سازها برای انتقال پایگاه هوایی آمریکا، قانونی و منصفانه است.

دادگاه عالی ژاپن قرار است مناقشه دولت این کشور و اوکیناوا در این خصوص را هفته آینده مورد بررسی قرار دهد.

اوناگا فرماندار اوکیناوا ژاپن ۲۱ مهر ماه سال جاری با صدور دستوری مجوز انتقال یک پایگاه نظامی آمریکا به ایالت اوکیناوا را به طور رسمی لغو کرد.

اوناگا اعلام کرد که اتخاذ این تصمیم به دنبال آن صورت گرفت که مذاکرات میان مسؤلان این ایالت با دولت ژاپن با هدف توافق برای انتقال پایگاه «فوتنما» به جزیره «هنکو» که حدود یک ماه به طول انجامیده، به شکست منتهی شده است.

از سوی دیگر، «یوشیهیده سوگا» سخنگوی دولت ژاپن در واکنش به این تصمیم اعلام کرده بود که اقدامات فوری را برای به تعلیق درآوردن این دستور آغاز کرده است.

وی در ادامه گفت که دولت این کشور قصد دارد تا طرح انتقال پایگاه «فوتنما» به جزیره «هنکو» را با توجه به ملاحظاتی پیرامون اوضاع و شرایط زندگی ساکنان این جزیره ادامه دهد.

در این راستا، طرح انتقال پایگاه هوایی نظامیان آمریکایی به منطقه «هنوکو» که برای اولین بار در سال ۱۹۹۶ کلید خورد، خشم عمومی ژاپنی ها به ویژه اهالی این منطقه را در پی داشته است؛ اما طرح جایگزینی پایگاه هوایی تفنگداران دریایی «فوتنما» پیشتر به واسطه مخالفت ساکنین جزیره اوکیناوا متوقف شده بود.

در ادامه تنشها بین ایالت اوکیناوا با دولت مرکزی ژاپن بر سر ساخت پایگاه نظامی جدید آمریکا در این ایالت، «تاکشی اوناگا» فرماندار اوکیناوا ژاپن در ۲۳ شهریور ماه سال جاری یعنی تنها دو روز پس از آغاز ساخت و ساز این پایگاه در هنوکو که به مدت یک ماه متوقف شده بود، گفت که فرایند لغو موافقت با این طرح را آغاز کرده است.

وی در این باره گفته بود: همانطور که در رقابت های انتخاباتی وعده داده بودیم، ما هر کاری را که بتوانیم برای ممانعت از ساخت یک پایگاه جدید در هنوکو انجام خواهیم داد.

گفتنی است، واشنگتن و دولت «شینزو آبه» نخست وزیر ژاپن از این طرح حمایت کرده و آن را تنها راه حل ممکن اعلام کرده اند.

رفتارهای ناهنجار نظامیان آمریکایی در ژاپن به ویژه تجاوز به چند زن و دختر ژاپنی در سال های اخیر موجب شده است تا ژاپنی ها به ویژه ساکنان اوکیناوا خواستار خروج نظامیان آمریکایی از این کشور باشند.

کد N1025946