تلاش های مشترک کشورهای مستقل مشترک المنافع در مبارزه با داعش

سیاسی

دبیران شورای امنیتی کشورهای مستقل مشترک المنافع در مسکو گرد هم آمده و درباره تهدیدات گروه تروریستی داعش علیه امنیت ملی این کشورها به تبادل نظر پرداختند.

به گزارش خبرگزاری مهربه نقل از تاس، دبیران شورای امنیتی کشورهای مستقل مشترک المنافع (CIS) در نشست امروز خود در مسکو درباره تهدیدات امنیتی گروه تروریستی داعش علیه امنیت ملی این کشورها به بحث و تبادل نظر پرداختند.

بخش مطبوعاتی شورای امنیتی کشورهای مستقل مشترک المنافع در این باره اعلام کرد: در نشست امروز، نمایندگان حاضر درباره تلاش های انجام شده برای مبارزه و شکست تروریست های داعش گفتگو کردند.

دربیانیه بخش مطبوعاتی شورای امنیتی کشورهای مستقل مشترک المنافع آمده است: یکی از موضوعات مطرح، تلاش ها و همکاری های مشترکی است که کشورهای عضو در راستای مقابله با توسعه گروه های تروریستی مانند داعش به ویژه در راستای مبارزه با جذب نیروهای جدید تروریستی برای پیوستن به جنگ در کنار تروریست ها به انجام رسانده اند.

«ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه ۲۴ مهر ماه سال جاری از حضور ۵ تا ۷ هزار تبعه کشورهای مشترک المنافع در کنار تروریست های تکفیری-صهیونیستی داعش خبر داده بود.

وی در نشست سران کشورهای مستقل مشترک المنافع گفته بود: برآوردهای کنونی نشان می دهد که حدود ۵ تا ۷ هزار نفر از اتباع کشورهای مستقل مشترک المنافع مشغول جنگ در کنار تروریست های داعش هستند. ما اجازه نخواهیم داد آنها از تجربه های تروریستی که هم اکنون در سوریه به دست می آورند، بعداً در کشورهای خود استفاده کنند. لازم است تا مرکز مبارزه با تروریسم سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع در راستای هماهنگی و تبادل اطلاعات در این خصوص به صورت مؤثری عمل نماید.

گفتنی است، ۹ کشور جمهوری آذربایجان، ارمنستان، ازبکستان، بلاروس، تاجیکستان، روسیه، قرقیزستان، قزاقستان و مولداوی عضو اصلی سازمان کشورهای مستقل مشترک المنافع بوده و ترکمنستان نیز عضو ناظر این سازمان به شمار می آید. همچنین، اوکراین در ۱۹ مارس ۲۰۱۴ اعلام کرد که به دلیل الحاق شبه جزیره کریمه به روسیه از این اتحادیه خارج خواهد شد.

کد N1025903