امضای تفاهم‌نامه همکاری هسته‌ای چین و رومانی

رومانی و چین تفاهم‌نامه همکاری مشترکی را برای کنترل عملکرد،‌ نظارت و ساخت واحدهای 3 و 4 نیروگاه هسته‌ای کِرناوودا رومانی با یکدیگر به امضا رساندند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از پایگاه خبری ورلد نوکلیر، بنابر اعلام شرکت ملی اتمی رومانی،‌ این تفاهم‌نامه مشترک همکاری میان شرکت نوکلیر الکتریکا رومانی و شرکت هسته‌ای جنرال چین (CGN) به امضا رسیده است.

شرکت هسته‌ای جنرال چین قرار است هم‌چنین بر ساخت دو راکتور هسته‌ای مدل کاندو 6 با ظرفیت تولید 700 مگاوات انرژی نظارت کند.

در جریان سفر لی کچیانگ، نخست‌وزیر چین به بخارست، دو کشور چند قرارداد همکاری دو جانبه مثل تفاهم‌نامه مشترک در زمینه استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای، به امضا رساندند.

این تفاهم‌نامه در 22 اکتبر از سوی دولت رومانی به تصویب رسید.

ژانگ کیبو، مدیرعامل شرکت هسته‌ای ژنرال چین در این باره معتقد است امضای این تفاهم‌نامه نشانه گام بلند دو طرف در زمینه آغاز همکاری هسته‌ای با یکدیگر است.

هم اکنون نیروگاه هسته‌ای کرنوودا، دارای دو راکتور (کاندو 6) آب سبک است که توسط شرکت هسته‌ای کاندو انرژی کانادا ساخته شده و بر عملکرد آن نظارت می‌شود.

فعالیت واحد 1 نیروگاه هسته‌ای کرنوودا در سال 1996 و فعالیت واحد 2 آن نیز در سال 2007 آغاز شده است. در جولای 2014 شرکت مهندسی انرژی هسته‌ای چین‌ (CNPEC) با شرکت کاندو انرژی، یک قرارداد الزام‌آور را برای ساخت دو راکتور هسته‌ای جدید در نیروگاه هسته‌ای کاندو به امضا رساند.

انتهای پیام

کد N1025526