ناامیدی چین از حل مساله‌ی هسته‌ای کره شمالی

سیاسی

مقامات پیشین ایالات متحده می‌گویند: به نظر نمی‌رسد که چین حل مناقشه برنامه سلاح هسته‌ای کره شمالی را در اولویت خود قرار داده باشد که اگر درست باشد تلاش‌های واشنگتن در حل این مساله را پیچیده می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از صدای آمریکا، این هشدارها در پی آن مطرح می‌شوند که به نظر می‌رسد پیونگ یانگ به افزایش توانمندی هسته‌ای خود ادامه می‌دهد در حالی که مذاکره با این کشور کومونیست از سال 2008 به بن‌بست رسیده است.

استپلتون روی، سفیر ایالات متحده در چین بین سال‌های 1991 تا 1995 در این‌باره گفت: به نظر می‌رسد پکن نسبت به بی‌میلی کره شمالی در انجام مذاکرات جدی به طور فزاینده‌ای ناامید شده است.

اخیرا استپلتون روی به همراه هیات کمیته ملی در سیاست خارجی آمریکا به پکن سفر کرده و با مقامات رسمی و نخبگان چینی دیدار داشته است. این گروه که پایگاه آن‌ها در نیویورک است انجام گفت‌وگوها برای حل مناقشات بین کشورها را ترغیب می‌کنند.

وی اضافه کرد: به نظر رسید که مساله هسته‌ای کره‌شمالی آن اولویت شدید را در گفت‌وگوهای ما در چین نداشته باشد.

این سفیر پیشین ایالات متحده در چین ادامه داد: چینی‌ها ناامیدی خود را نسبت به این که نمی‌دانند چگونه با کره شمالی درباره‌ی این موضوع برخورد کنند را با ما تقسیم کردند. هر روشی که ممکن بود دری را به سوی گفت‌وگوهای مهم درباره‌ی خلع سلاح هسته‌ای باز کند، توسط کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی بسته شده است.

اوانز ریور، معاون پیشین دستیار وزیر خارجه که در این گفت‌وگوها در چین حضور داشت گفت که مقامات چینی انتظار ندارند که پیشرفت قابل توجهی درآینده نزدیک درباره‌ی مساله‌ی هسته‌ای به وجود آید.

او اضافه کرد: از سوی چین‌هایی که با آن‌ها ملاقات کردیم انتظار زیادی وجود ندارد که پیشرفت زیادی در مسایل هسته‌ای کره شمالی به‌زودی حاصل شود.

ریور گفت: به نظر می‌رسد چین پس از این که پی برده که بن‌بست مساله‌ی هسته‌ای کره شمالی به‌زودی خاتمه نخواهد یافت، بر ثبات شبه جزیره کره تمرکز دارد تا به خلع سلاح هسته‌ای.

ایالات متحده و کره شمالی از اوایل دهه 1900 درباره‌ی برنامه توسعه هسته‌ای پیونگ یانگ دچار اختلاف بوده‌اند. گفت‌وگوهای چند جانبه چند ملیتی با مشارکت ایالات متحده چین، هر دو کره ژاپن و روسیه به شکست انجامیده است.

در اوایل 2013 پیونگ یانگ سیاست تعقیب توسعه اقتصادی و هسته‌ای را هم زمان اعلام کرد.

در ماه می کره شمالی ادعا کرد که توانایی کوچک‌سازی سلاح هسته‌ای را دارد. واشنگتن این ادعا را مورد تردید قرار داد اما برخی مقامات نظامی ایالات متحده اعتقاد دارند که پیونگ یانگ ممکن است چنین توانایی را داشته باشد.

انتهای پیام

کد N1025396