حائری شیرازی با انتقاد از صداو سیما:

اربعین را به عالم عرضه کنید

اربعين حسيني,پياده‌روي اربعين

یک استاد حوزه گفت:‌ اربعین این ارزش را دارد که جلسات زیادی تحت عنوان ارزیابی، کالبدشکافی در جهت بهره‌برداری و معرفی آن برگزار شود.

به گزارش خبرنگار دین و اندیشه خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آیت‌الله حائری‌شیرازی در همایش "ظرفیت‌های فرهنگی و تمدنی کنگره عظیم اربعین حسینی" با اشاره به بحث محبت و اربعین و جایگاه این رویداد در جهان امروز گفت: ببینید که این جمعیت چگونه پذیرایی می‌شود توسط کسانی که هشت سال با شما جنگیدند. عراق وقتی در دست تمدن غرب بود دشمن شما بود اما حال که به دست شما سپرده شده، دوست صمیمی شما شده است.

وی با بیان این‌که «اگر عراق می‌خواست اربعین را اقتصادی کند می‌توانست به خاطر تقاضای زیاد هر جنسی را 10 یا 20 برابر بفروشد» افزود:‌ ولی ببینید چه پذیرایی از زائران می‌شود کجای عالم این کار را انجام می‌دهند؟

حائری شیرازی با انتقاد از عملکرد صدا وسیما در ارتباط با اربعین خاطرنشان کرد: اربعین را به عالم عرضه کنید. من ندیدم که تلویزیون نسبت به اربعین هنرمندی کرده باشد. چرا ما این قدر بی حال و ناتوانیم؟

وی با اشاره به خدماتی که عراقی‌ها به زائران اربعین حسینی ارایه می‌دهند، گفت: این اربعین است که انسان‌ها را این گونه به هم گره می‌زند.

این عضو مجلس خبرگان با بیان این‌که «اگر می‌خواهید نهال دوستی بنشانید اربعین را به عنوان کشتی تمدن اسلام به عالم نشان دهید» خاطرنشان کرد: دو کشور هشت سال با هم جنگیدند. ما از آن‌ها 300 هزار نفر را کشتیم و آن‌ها هم از ما 300 هزار نفر. اما ببینید بعد از آن این همه دوستی بین ماست.

حائری شیرازی با بیان حدیثی از امام صادق (ع) مبنی بر اینکه اگر محبت را از دین بردارید چه از آن می‌ماند؟ افزود: فلسفه جهان محبت است. مشکل شرق و غرب این است که هنوز اطلاعی از انسان ندارند که مبداء آن چه بود. تعریفی ندارند. یکی می‌گوید آزادی و دیگری می‌گوید عدالت. شعاری را گرفته‌اند و می‌گویند انسان بزرگترین چیزی که می‌خواهد آزادی است. حال ببینید در پیاده کردن آن چه کرده‌اند.

وی با بیان این‌که «در اسلام همه چیز وجود دارد» اظهار کرد: آن‌ها چیزی ندارند و شما همه چیز را دارید. بیایید اربعین را عرضه کنید، بروید از این صاحبخانه‌ای که از زائران پذیرایی می‌کند فیلمبرداری کنید. بروید رابطه محبت موجود میان میزبان و مهمان را فیلمبرداری کنید. انتظار نداشته باشید که سینمای شرق و غرب آن را معرفی کند.

این عضو مجلس خبرگان با اشاره به این‌که «عالم تشنه محبت است» تاکید کرد:‌ بیایید اربعین را همچون پرچمی که در کشتی است و وقتی کشتی از دور می‌آید تنها پرچمش مشخص است، قرار دهید.

به گزارش ایسنا، حائری‌شیرازی در بخش دیگری از سخنان خود با نقد تمدن غرب و وضعیت جهان کنونی گفت: وضعیت مسلمانان در مقابل کسانی است که می‌خواهند کهنه‌های خود را نو جلوه دهند. آن‌ها چیزی ندارند اما ادعای زیادی می‌کنند و سر عالم را گرم نگه داشته‌اند. اسلام همه چیز دارد اما مسلمانان در مطرح کردن آن ناتوان هستند.

وی با بیان این‌که «کسانی که هیچ اطلاعی از هویت انسان ندارند اکنون در عالم دارند تربیت، اقتصاد، مدیریت و سیاست عرضه می‌کنند» افزود: اما ما نشسته‌ایم؟ این‌ها دعوت به هر چیزی می‌کنند و بشر را به هر جا که می‌خواهند می‌کشانند. هر چه تمدن غرب آورد و هرکجا می‌گفتند آب، سراب تحویل دادند.

وی با اشاره به این‌که «اساس حیات انسان مواردی چون محبت، عدالت،‌ آزادی و امنیت است» گفت: شما ببینید در عصر حجر چه وضعیتی داشتیم. اما با علم اکنون به چه وضعیتی رسیده‌ایم.

حائری شیرازی با اشاره به وضعیت عدالت در جهان امروز گفت:‌ عدالت امروز هم جز سراب نیست. سازمان ملل را ببینید. پنج کشور که قدرت دارند و نه علم و فهم بهتر، حرفشان به اندازه صد کشور اهمیت دارند.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگری از همایش ملی اربعین، حجت‌الاسلام والمسلمین خاموشی رئیس سازمان تبلیغات اسلامی با اشاره به اهمیت زیارت امام حسین (ع) در روایات گفت: احادیث در باب اینکه حرکت برای زیارت امام حسین (ع) چقدر ارزش دارد، زیاد است. روایتی است که اگر کسی برای زیارت امام حرکت کند ملائکه تا به هنگام بازگشت برای او استغفار می‌کنند. یا روایتی دیگر که "زیارت امام حسین (ع) به اندازه صد حج ثواب دارد".

وی خاطرنشان کرد: زیارت امام حسین (ع) فرهنگساز، تمدن ساز و جامعه ساز است. اربعین پدیده‌ای است که با مفاهیم لیبرال امروز جور در نمی‌آید.

خاموشی اظهار کرد: اوج امر به معروف و نهی از منکر و تعاون در اربعین است.

وی با بیان این‌که «ما باید این حرکت را به رخ جهانیان بکشیم» افزود: می‌بینید که امروزه 20میلیون نفر در طی 10 روز حرکت می‌کنند اما مشکلی پیش نمی‌آید. البته شاید بخواهند توطئه کنند که ان‌شاءالله جلوی آن گرفته خواهد شد.

به گزارش ایسنا در این همایش از کتاب «مدنیت، عقلانیت،‌ معنویت در بستر اربعین » رونمایی شد.

انتهای پیام

کد N1025331