ادعای رویترز در خصوص اقدام خصمانه عربستان علیه ایران و روسیه

ايران,عربستان,روسيه

خبرگزاری رویترز مدعی شد، عربستان در حال تحت فشار قراردادن کمیته حقوق بشر مجمع عمومی برای محکوم کردن ایران و روسیه به دلیل آنچه که سعودی‌ها مداخله در سوریه می‌خوانند است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رویترز، عربستان سعودی پیش نویس قطعنامه‌ای را در خصوص سوریه آماده کرده است که روز سه شنبه به کمیته حقوق بشر مجمع عمومی سازمان ملل ارائه شد. این قطعنامه غیر الزام آور از حمایت قطر و دیگر کشورهای عرب، آمریکا، انگلیس، فرانسه و قدرت‌های غربی برخوردار است.

این اقدام با اعتراض هیات‌های ایران و سوریه مواجه شده است.

در پیش نویس این قطعنامه مشخصا از روسیه نام برده نشده است، اما قویا تمام حملات علیه مخالفان میانه رو سوری را محکوم می‌کند و توقف فوری این حملات را خواستار می‌شود. در این پیش نویس آمده است که چنین حملاتی به نفع داعش و دیگر گروههای تروریستی همانند جبهه النصره است.

به گزارش رویترز، به نظر می‌آید که این اظهارات خطاب به روسیه که از ماه سپتامبر تاکنون حملات هوایی علیه داعش را در سوریه آغاز کرده است، می‌باشد.

یک نماینده سوریه سپس بیانیه‌ای را قرائت و در آن از قطعنامه عربستان به شدت انتقاد کرد و گفت که قطر و عربستان حق موعظه درباره‌ حقوق بشر را ندارند .

وی تاکید کرد که این قطعنامه تلاشی برای سیاسی کردن وضعیت کنونی حقوق بشر در سوریه است.

یک نماینده از هیات ایرانی نیز اظهارات مشابهی را بیان و از ذکر نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در کنار گروههای تروریستی شکایت کرد.

پیش نویس قطعنامه عربستان همچنین خروج تمام گروههای شبه نظامی از سوریه را خواستار شده و نقض گسترده حقوق بشر توسط نیروهای داعش و سایر گروههای تروریستی را محکوم کرده است.

به گزارش ایسنا، ایران همواره هرگونه ادعا درباره‌ی مداخله در امور داخلی دیگر کشورها از جمله سوریه و حضور نظامی در این کشور را قویا رد و تاکید می‌کند که کمک‌هایش به سوریه در سطح مستشاری و آموزش نظامی است.

انتهای پیام

کد N1025003