نشست سران کشورهای عربی و آمریکای لاتین؛

سیسی راهکارهای امنیتی را برای مقابله با تروریسم کافی ندانست

عربستان,مصر

رئیس‌جمهور مصر ضمن اشاره به اینکه راه حل‌های امنیتی برای مبارزه با تروریسم کافی نیستند، تاکید کرد که تلاش‌های قاهره برای حل و فصل بحران‌های کنونی در سوریه، لیبی و یمن ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)، عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر در افتتاحیه نشست کشورهای عربی و آمریکای جنوبی (اسپا) در ریاض گفت: تشابه الگوی توسعه اجتماعی، فراهم آوردن اراده سیاسی و زمینه مشترک اصول، ارزش‌های انسانی و فرهنگی راه را در مقابل این همایش برای همکاری بیشتر و حمایت از روابط کشورهای عربی و آمریکای جنوبی هموار خواهد ساخت.

وی افزود: نیاز شدیدی به افزایش همکاری میان ما وجود دارد. جهان عرب شاهد تحولات سیاسی بی‌سابقه‌ای است و در نتیجه نظام‌های عربی در معرض تهدیدات واقعی و خطر دودستگی و از هم فروپاشیدن قرار دارند.

وی تاکید کرد: اگر تلاش‌های صورت گرفته در راستای مبارزه با تروریسم تنها به همکاری برای حل مسائل امنیتی و نظامی بدون توجه به عوامل دیگری صورت بگیرد که در شعله ور شدن پدیده تروریسم نقش دارد این تلاش‌ها هیچ نتیجه‌ای نخواهد داد.

سیسی تاکید کرد که تلاش‌های قاهره برای حل و فصل بحران‌های کنونی در سوریه، لیبی و یمن ادامه دارد.

وزیر خارجه برزیل نیز در این نشست بر لزوم حل مسالمت آمیز بحران سوریه در چارچوب مذاکرات و مبارزه با تروریسم تاکید کرد.

وی بر لزوم تقویت تلاش‌های اعضای سازمان ملل برای مبارزه با تروریسم و همکاری در سطح بین‌المللی تاکید کرد.

وزیر خارجه برزیل درباره درگیری اسرائیل و فلسطین نیز بر لزوم تحقق راهکار تشکیل دو کشوری و توقف شهرک سازی‌های اسرائیل تاکید کرد.

ملک سلمان بن عبدالعزیز، پادشاه عربستان نیز در مراسم افتتاحیه بر تلاش برای هماهنگی مشترک جهت مقابله با خطر تروریسم تاکید کرد و تلاش روسای دوره‌های قبلی نشست اسپا (برزیل، قطر و پرو) را ستود.

وی بر اهمیت روابط میان این کشورها تاکید کرد و گفت: ما از نزدیک بودن دیدگاه‌هایمان درباره مسائل بین‌المللی خرسندیم و مواضع مثبت کشورهای آمریکای جنوبی در قبال مسائل عربی به ویژه مساله فلسطین را می‌ستاییم.

انتهای پیام

کد N1024959