سازمان ملل نیروهای حافظ صلح بیشتر و پهپاد به آفریقای مرکزی می‌فرستد

سیاسی

یکی از مقامات سازمان ملل اعلام کرد، این سازمان صدها نیروی حافظ صلح دیگر و نخستین گروه از پهپادهای خود را با هدف تقویت تدابیر امنیتی در آستانه برگزاری انتخابات ماه آتی میلادی به جمهوری آفریقای مرکزی اعزام می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، انتخابات 27 دسامبر سال جاری میلادی (ششم دی) آزمونی برای پیشرفت جمهوری آفریقای مرکزی در گذار سیاسی‌اش پس از درگیری‌های خونینی محسوب می‌شود که به دنبال کودتای مارس سال 2013 میلادی رخ داد.

احتمال دارد این استقرارهای جدید حتی به خاطر سفر برنامه‌ریزی‌شده پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان به جمهوری آفریقای مرکزی در تاریخ 30-29 نوامبر سال جاری میلادی (هشت- نهم آذرماه) صورت گیرند؛ اگرچه ممکن است نگرانی‌های امنیتی، واتیکان را مجبور به لغو این سفر کند.

یکی از مقامات سازمان ملل به خبرنگاران گفت: مصر گردانی متشکل از 750 نیرو و موریتانی 140 افسر پلیس را پیش از این انتخابات به آفریقای مرکزی اعزام خواهند کرد.

دو گروه از نیروهای حافظ صلح که در غرب آفریقا خدمت می‌کنند نیز ممکن است به صورت موقت به جمهوری آفریقای مرکزی اعزام شوند تا تدابیر امنیتی را پس از درگیری‌هایی که منجر به لغو دور نخست انتخابات در اکتبر سال جاری میلادی شد، تقویت کنند.

این استقرارهای جدید سبب می‌شود تا 1140 نیروی دیگر به 12 هزار نیروی حافظ صلح حاضر سازمان ملل در آفریقای مرکزی اضافه شوند.

هیات حافظان صلح سازمان ملل در جمهوری آفریقای مرکزی همچنین قصد دارد نخستین گروه از پهپادهای نظارتی خود را در "بانگی" مرکز جمهوری آفریقای مرکزی مستقر کند تا بتواند هرچه بهتر کانون‌های بالقوه ناآرامی‌ها در پایتخت را رهگیری کند.

این مقام مذکور که خواست نامش فاش نشود، گفت: سازمان ملل درخصوص سفر پاپ فرانسیس به آفریقای مرکزی با واتیکان در ارتباط است. این هیات قصد دارد نیروهای تازه و کمکی در جمهوری آفریقای مرکزی با هدف تقویت تدابیر امنیتی در آستانه انتخابات داشته باشد.

رئیس این هیات سازمان ملل نیز به صورت جداگانه از شورای امنیت خواست تا اجازه دهد برای افسران پلیس و ژاندارم‌های آفریقای مرکزی تسلیحات و تجهیزات خریداری کند.

جمهوری آفریقای مرکزی از دسامبر سال 2013 میلادی تحت یک تحریم تسلیحاتی بین‌المللی قرار دارد.

مقامات سازمان ملل نسبت به دخالت فرانسوا بوزیزه و میشل جوتودیا، دو تن از روسای جمهور سابق آفریقای مرکزی در انتخابات هشدار داده‌اند.

انتهای پیام

کد N1024808