سرمدی در دیدار قائم مقام وزیر خارجه تونس:

ایران رویکردی جدی در توسعه روابط با تونس دارد

سیاسی

قائم مقام وزارت خارجه گفت: رویکرد ما برای توسعه روابط با تونس جدی است و برای این کار دلایل مختلفی از جمله پیوندهای برادری دو کشور و رویکرد مدبرانه تونس در خصوص بحران های ساختگی منطقه داریم.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرتضی سرمدی قائم مقام وزیر امور خارجه و «توهامی عبدولی» وزیر مشاور در امور خارجی و قائم مقام وزارت خارجه تونس پیرامون مناسبات دوجانبه و مسایل منطقه ای بحث و تبادل نظر کردند.

قائم مقام وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به راهبرد جمهوری اسلامی ایران در تعامل با تونس اظهار کرد: ما رویکرد جدی برای توسعه روابطمان با تونس در دستور کار داریم و برای این کار دلایل مختلفی از جمله پیوندهای برادری و دوستی حاکم بر روح روابط دو کشور و رویکرد مدبرانه تونس در خصوص بحران های ساختگی منطقه ای و مولفه های دیگر شامل مصالح اقتصادی برای توسعه روابط با تونس از جمله این انگیزه ها می باشد.

سرمدی با تبیین بسترهای لازم برای تعمیق مناسبات دو کشور گفت: برگزاری ۱۲ کمیسیون اقتصادی دو کشور، بسترهای حقوقی را برای برداشتن گامهای جدی بمنظور پیشبرد مناسبات دو کشور در تمامی عرصه ها را متبلور می سازد و این گامها با بخش های دولتی در این مرحله آغاز شده و می تواند با گام های بخش های خصوصی تسریع و استحکام یابد.

وزیر مشاور در امور خارجی و قائم مقام وزیر امورخارجه تونس با اشاره به سوابق مناسبات متین دو کشور خاطرنشان ساخت: روابط تونس و تهران همواره از چشم انداز مثبت و رو به جلو برخوردار بوده است و مبانی مناسبات بر پایه های احترام و منافع متقابل استوار بوده است.

عبدولی افزود: ما امیدواریم که سطح مناسبات اقتصادی و تجاری دو کشور نیز همسان با مناسبات و درک سیاسی که همیشه روند مثبت و متینی داشته گسترش یابد و بتوانیم سطح اقتصادی را نیز ارتقاء دهیم.

وی افزود: با تشریح رویکرد و مواضع تونس در قبال بحران سوریه اظهار داشت: ما راه حل بحران سوریه را فرایند سیاسی می دانیم و امیدواریم تمامی تلاشها به سمت جلوگیری از خونریزی مردم و توقف خشونت ها متمرکز شود.

وزیر مشاور در امور خارجی و قائم مقام وزیر خارجه تونس با اشاره به تجربه گفتمان دیپلماتیک در توافق جمهوری اسلامی ایران و ۱+۵، گفت: این تجربه نشانگر این است که کشورهای اسلامی و عربی ظرفیت لازم گفتمانی برای یافتن راه حل‌های سیاسی را دارند.

کد N1024765