هاشمی رفسنجانی در دیدار سفیر نروژ:

توافق‌های علمی ایران و نروژ همکاری‌های دو کشور را افزایش می‌دهد

سیاسی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: مسئولان دانشگاهی ایران و نروژ می‌توانند با توافقات علمی زمینه را برای گسترش همکاری‌ها در همه ابعاد فراهم کنند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیدار سفیر و چند تن از استادان علوم ارتباطات دانشگاه اسلو نروژ با تأکید بر نقش مبادلات علمی برای تلطیف فضای سیاسی میان کشورها در پاسخ به سوال یکی از استادان در مورد تاریخچه و چرایی تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی و توفیقات آن با یادآوری شرایط نامناسب دانشگاهی ایران در سال‌های اول پس از پیروزی انقلاب اسلامی، به اهداف تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی در کشور اشاره کرد و افزود: دانشگاهی که کاملاً به مردم متکی است و هیچ کمکی از دولت نمی‌گیرد، امروز ۳ میلیون دانشجو، ۵ میلیون فارغ التحصیل، ۷۵ هزار استاد و مربی و ۱۱ هزار کارگاه و آزمایشگاه در سراسر کشور دارد و با تمام توان در مسیر ارتقای علمی کشور تلاش می‌کند.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با تشریح برنامه‌های دانشگاه آزاد اسلامی در خارج از کشور، به تأسیس واحدها در کشورهای انگلستان، امارات، ارمنستان، تاجیکستان، افغانستان و روسیه اشاره کرد و گفت: مسئولان دانشگاهی دو کشور می‌توانند با توافقات علمی، زمینه را برای گسترش همکاری‌ها در همه ابعاد فراهم کنند.

آیت الله هاشمی رفسنجانی با بیان امتیازات طبیعی و علمی نروژ، به سیاست مسئولان این کشور درخصوص ذخیره‌سازی نفت اشاره و تصریح کرد: اقدامی بی‌سابقه است و مطمئناً با نگاه علمی، می‌توانید آینده‌ای روشن برای مردم خود رقم بزنید.

نورهایم، سفیر نروژ در جمهوری اسلامی ایران نیز با اشاره به برنامه‌های کشور متبوعش در جهت گسترش روابط دو کشور، بر ظرفیت‌های علمی و دانشگاهی دو کشور به ویژه با دانشگاه آزاد اسلامی تأکید کرد و گفت: توافقات دانشگاهی دو کشور می‌تواند زمینه‌ای برای برنامه تقویت همه روابط باشد.

خانم الیزابت آی‌ده، استاد دانشگاه اسلو نروژ هم با اشاره به بازدیدهایش از واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی در استان‌ تهران به تشریح روابط علمی دانشگاه اسلو با دانشگاه‌های بسیاری از کشورهای دنیا پرداخت و تأکید کرد: باید از تجربیات علمی همدیگر در جهت تقویت اصول رسانه‌ای ایران و نروژ استفاده کرد.

وی با تقدیر از تأسیس و تقویت دانشگاه آزاد اسلامی در ایران که توجهی عمیق و علمی به مسائل رسانه‌ای و ارتباطات دارد گفت: دانشگاه اسلو نیز با ۲۰ هزار دانشجو در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا مشغول تقویت پایه‌های علمی کشور است.

خانم آی‌ده در پاسخ به سؤالات دانشگاهی آیت الله هاشمی رفسنجانی گفت: نسبت استاد به دانشجو در نروژ یک به پانزده است؛ از اکثر کشورهای جهان، به‌خصوص ایران و پاکستان دانشجو داریم؛ تدریس‌ها به زبان انگلیسی و بعضاً نروژی است و به ایران آمده‌ایم تا با دانشگاه آزاد اسلامی در خصوص تبادل استاد و دانشجو و تحقیق و پژوهش مذاکره و توافق کنیم.

سیدوحید عقیلی، رئیس دانشکده علوم ارتباطات و مطالعات رسانه‌ای تهران مرکز که میزبان این گروه علمی نروژی بود نیز با ارائه گزارشی از برنامه‌ها و سفرهای این گروه و موضوعات مذاکره و توافق، گفت: پارسال توافقنامه‌ای تهیه شده بود که قرار است در همین سفر با حضور مسئولان وزارت امور خارجه و سفارتخانه نروژ، بندهای آن اصلاح و نهایی شود.

وی روزنامه‌نگاری اقلیم و روزنامه‌نگاری صلح و جنگ را از موضوعات مهم مورد بحث در این سفر دانست.

گفتنی است خانم الیزابت آی‌ده و پروفسور آرنه کروزویک، از استادان دانشگاه اسلو نروژ و متخصصان امور رسانه و ارتباطات، برای سخنرانی در جمع دانشجویان علوم ارتباطات و مطالعات رسانه‌ای دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز و امضای موافقتنامه به ایران آمدند و قرار است که از چند واحد دانشگاهی در شهرهای مختلف دیدن کنند.

کد N1024451