جهانگیری:نامه مقام معظم رهبری برکات زیادی برای توسعه کشور در بر خواهد داشت

اسحاق جهانگیری,توسعه پایدار

معاون اول رییس جمهوری رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و حمایت های ایشان را فرصتی بسیار خوب برای دولت دانست و گفت: این رهنمودها بی تردید برکات زیادی برای توسعه کشور و حل مشکلات مردم در بر خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر معاون اول رییس جمهوری، جلسه ستاد راهبری و مدیریت اقتصاد مقاومتی ظهر امروز -سه شنبه- به ریاست معاون اول رییس جمهوری برگزار شد.
اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری از سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به عنوان سیاست های مقاوم سازی اقتصاد یاد کرد و گفت: اقتصاد مقاومتی به معنای این است که اقتصاد کشور بتواند روی پای خود بایستد و از رشد مستمر و پایدار برخوردار بوده و در عین حال در برابر شوک های خارجی نیز مقاومت داشته باشد.
معاون اول رییس جمهوری با تاکید براینکه این نخستین بار است که یکسری از سیاست های کلی ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری تا این حد مورد توجه یک دولت قرار می گیرد، افزود: دولت تدبیر و امید پس از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، وقت ویژه ای برای تدوین راهکارهای اجرایی این سیاست ها صرف کرده است و در تهیه و تدوین برنامه ی ششم توسعه ی کشور نیز تلاش دولت این بوده که روح حاکم بر برنامه ششم توسعه مبتنی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باشد.
جهانگیری با اشاره به تاکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر مردمی کردن اقتصاد کشور و مشارکت آحاد مردم در فعالیت های اقتصادی، خاطرنشان کرد: ایران از ظرفیت ها و امکانات فراوانی برخوردار است که در راس این ظرفیت ها نسل جوان تحصیلکرده کشور است که لازم است با توجه به این ظرفیت مهم، تدابیر موثری برای مشارکت دادن مردم و جوانان در پیشبرد اهداف اقتصادی کشور اندیشیده شود.
معاون اول رییس جمهوری با بیان اینکه دولت حقیقتاً به دنبال گره گشایی از مسائل و مشکلات مردم است، اظهار داشت: برای حل مشکلات مردم و تحقق رویکردهای اقتصاد مقاومتی نظیر عدالت بنیانی اقتصاد، لازم است درک واحدی از رویکردهای اصلی اقتصاد مقاومتی داشته باشیم و به دور از واگرایی در گفتمان و عمل، بتوانیم بصورت منسجم و با دیدگاهی مشترک در جهت اجرای اقتصاد مقاومتی گام برداریم.
جهانگیری همچنین با تاکید براینکه سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور باید شاخص های مقاوم سازی اقتصاد را تدوین کند، افزود: لازم است این شاخص ها احصاء شود تا بتوانیم عملکرد خود را در زمینه ی تحقق اقتصاد مقاومتی مورد ارزیابی های مستمر قرار داده و از درستی مسیری که طی می شود، اطمینان حاصل کنیم.
معاون اول رییس جمهوری خواستار تشکیل کارگروه هایی برای بررسی و تمرکز بر مسائل و چالش های اصلی اقتصاد کشور شد و افزود: باید بررسی شود که چرا با وجود منابع سرشار کشور و نیروی انسانی تحصیلکرده، هنوز نتوانسته ایم به اهداف مورد نظر دست پیدا کنیم. بنابراین لازم است کارگروه هایی به آسیب شناسی و بررسی مشکلات اصلی کشور بپردازند و دلایل عدم توفیق و دستیابی به اهداف مورد نظر را بررسی کنند.
جهانگیری همچنین با اشاره به توصیه ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری که در پاسخ به گزارش دولت در خصوص برنامه های ملی یازده گانه ی طرح ها و پروژه های دولت برای پیاده سازی سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی طی نامه ای از سوی دفتر ایشان به دولت ابلاغ شده است، افزود: بر اساس این نامه، مقام معظم رهبری از اهتمام دولت نسبت به اقتصاد مقاومتی قدردانی کرده اند و با تاکید براینکه ایشان بنائی برای تایید یا عدم تایید برنامه هایی که تنظیم و اجرای آنها بر عهده ی دولت هاست، ندارند، نکات و رهنمودهایی را برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی توصیه فرموده اند.
وی افزود: توصیه ها و رهنمودهای مقام معظم رهبری که در قالب نامه ای از سوی دفتر ایشان ارسال شده است، به همه ی دستگاه های اجرایی دولت ابلاغ خواهد شد تا همه ی وزارتخانه ها و دستگاه ها براساس منویات رهبر معظم انقلاب اقدام کرده و در راستای تحقق آن تلاش کنند.
معاون اول رییس جمهوری افزود: رهنمودهای مقام معظم رهبری در خصوص اقتصاد مقاومتی و حمایت های ایشان، فرصتی بسیار خوب برای دولت است و بی تردید برکات زیادی برای توسعه ی کشور و حل مشکلات مردم در بر خواهد داشت.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور نیز در این جلسه با تاکید براینکه دولت به صورت جدی اهتمام دارد که برنامه ی ششم توسعه ی کشور مبتنی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی تدوین شود، گفت: پس از ابلاغ سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی، سازمان مدیریت و برنامه ریزی کشور همه ی تلاش خود را بر این سیاست ها متمرکز کرده است به گونه ای که از نظر سازمان، موفقیت برنامه ی ششم زمانی است که دقیقا مبتنی بر سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی باشد.

نیلی مشاور رییس جمهوری در امور اقتصادی هم در این نشست با اشاره به اینکه همواره در برخی از مسائل کلان کشور اختلاف دیدگاه وجود دارد و از گفتمان واحدی در حل مسائل اصلی که اقتصاد کشور مبتلا به آنست، برخوردار نیستیم، گفت: باید برای اجرای سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی به اجماع نظر برسیم و آن را مبنا قرار داده و به عنوان گفتمانی واحد در عمل آن را دنبال کنیم.
در این نشست وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز با تاکید براینکه اقتصاد مقاومتی باید بن مایه و الگوی اصلی اقتصاد کشور باشد، گفت: باید در تمام برنامه ها و سیاست گذاری های کشور، اقتصاد مقاومتی را در سطح ملی دنبال کنیم.

طیب نیا وزیر امور اقتصادی و دارایی نیز در این نشست با تاکید براینکه اقتصاد مقاومتی هم باید در برنامه ی ششم توسعه، هم در برنامه های بودجه ی سالانه و هم در سند چشم انداز مورد توجه قرار گیرد، خاطرنشان کرد: باید با رویکرد اقتصاد مقاومتی سند چشم انداز را نیز مورد بررسی قرار دهیم و در صورت لزوم آن را تکمیل کنیم.

17213

کد N1024416