فرمانده سابق مسلمانان بوسنی خواهان بسته شدن پرونده‌اش در دادگاه سارایوو شد

یک فرمانده سابق نیروهای مسلمان در جنگ بوسنی از مقامات قضایی بین‌المللی خواست تا به دولت بوسنی دستور دهند اتهام جرایم جنگی علیه وی را به این دلیل که قبلا یک بار در این پرونده محاکمه شده، ملغی کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، ناصر اوریچ، فرمانده سابق نیروهای مسلمان بوسنی و یکی از سمبل‌های مقاومت مسلمانان بوسنی علیه سرکوب‌گری‌های نیروهای صرب است. وی در جریان جنگ بوسنی در سال 1992-1995 رهبری نیروهای مسلمان در شرق را بر عهده داشت.

وی به همراه یک فرمانده دیگر نیروهای مسلمان به نام صباح الدین موهیچ، متهم به قتل سه زندانی جنگی صرب در سال 1992 است. دفتر دادستانی سارایوو می‌گوید که اتهام وی "جنایت جنگی علیه زندانیان" است.

واسویا ویدوویچ، وکیل وی از قضات دادگاه کیفری لاهه خواسته تا با صدور دستوری از دادگاه بوسنی و هرزگووین بخواهند تا به طور دائمی رویه‌های قضایی علیه موکل وی را متوقف کنند.

این درخواست خطاب به نهادی به نام مکانیسم سازمان ملل برای دادگاه‌های کیفری بین‌المللی که به تدریج در حال به دست گرفتن فرآیند رسیدگی به پرونده از دادگاه کیفری بین‌المللی برای یوگسلاوی سابق است، مطرح شده است.

در سال 2006 اوریچ توسط دادگاه کیفری بین‌المللی برای یوگسلاوی سابق به دلیل کوتاهی در حفاظت از مردم صرب سربرنیتسا در جریان جنگ به دو سال زندان محکوم شد. وی با این حال دو سال بعد در فرجام‌خواهی تبرئه شد.

بازداشت جدید وی در ماه ژوئن بار دیگر باعث خشم رهبران مسلمان بوسنی و خانواده‌های قربانیان کشتار 8000 مسلمان در سربرنیتسا در سال 1995 به دست نیروهای صرب شد.

وی در کشور سوئیس و با حکمی صادر شده از سوی صربستان که همچنین خواهان محاکمه وی به اتهام جرایم جنگی علیه صرب‌های سربرنیتسا است، بازداشت شد.

به رغم مخالفت‌های فزاینده با این حکم، سوئیس تصمیم گرفت که او را به کشورش مسترد کند تا با اتهاماتش روبرو شود.

وکیل اوریچ می‌گوید طبق قوانین دادگاه بین‌المللی هیچ شخصی را نمی‌توان به دلیل جرایمی که قبلا از بابت آنها محاکمه شده در دادگاه کشوری محاکمه کرد.

انتهای پیام

کد N1024378