/تحلیل- رای الیوم/

آیا داعش در پس حادثه تیراندازی به نظامیان آمریکایی در اردن است؟

اردن

اردن این روزها به دلیل مشکلات امنیتی در کشورهای همسایه در اوضاع دشواری به سر می‌برد که این مشکلات از هر طرفی اردن را احاطه کرده است و پیامدهای آن به نحوی بر اردن نیز تاثیر می‌گذارد، چرا که فلسطین اشغالی در غرب اردن شاهد انتفاضه فلسطینی‌هاست و در صحرای سیناء در جنوب اردن نیز درگیری‌ها و خشونت‌ها و اقدامات تروریستی صورت می‌گیرد و باعث تبدیل شدن سیناء به یک "دولت" شکست خورده شده است که آخرین این خشونت‌ها سرنگون کردن هواپیمای روسی پس از بلند شدن آن از فرودگاه شرم الشیخ بود و داعش مسئولیت منفجر کردن این هواپیما را بر عهده گرفت. مرزها در شمال اردن در مرز با سوریه نیز به دلیل اشغال این مناطق توسط گروه‌های مخالف بسته شده است و در شرق اردن هم داعش بیشتر مناطق الانبار عراق را اشغال کرده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، روزنامه مستقل رای الیوم در تحلیلی با این مقدمه نوشت: به این دلیل بود که تیراندازی انور ابو زید، افسر اردنی به کارشناسان نظامی آمریکایی و کشتن دو تن از آنها و یک نظامی آفریقای جنوبی و دو اردنی و زخمی شدن هفت تن دیگر در مرکز آموزش نیروهای امنیتی در شرق پایتخت اردن باعث شده است که مسئولان اردنی دچار نوعی بهت زدگی شوند. این در حالی است که مردم این کشور قویا تروریسم و انفجار هتل‌ها را محکوم می‌کنند.

عامل اصلی نگرانی این مسئولان این است که انور ابو زید، افسر اردنی عامل این حمله وابسته به داعش باشد که آنچه این فرضیه را قوی می‌سازد نفوذ داعش به داخل نیروهای امنیتی اردن و جذب برخی از نیروهای آن و چه بسا محافل نظامی دیگر این کشور است. به همین دلیل این مسئولان تاکید دارند که مساله وابسته بودن وی به داعش را به شدت تکذیب کنند و خانواده این افسر (که خودش به سرعت از سوی هم‌قطارانش کشته شد) تاکید دارند که وی هیچ رابطه‌ای با گروه‌های تروریستی (در اشاره به داعش) ندارد و وی شخصی میانه رو بود و هیچ نشانه‌ای از تندروی در رفتار وی وجود نداشت. وی به خوبی وظایفش را همانند بیشتر شهروندان می‌دانست و مساله مهمتر اینکه داعش تاکنون مسئولیت این عملیات را برعهده نگرفته است.

مساله قابل توجه زمان این عملیات بود که همزمان با دهمین سالگرد انفجار هتل‌ها در امان صورت گرفت گروهک وابسته به گروه "توحید و جهاد" دست به این انفجار زد که ابومعصب زرقاوی موسس اصلی "داعش" و هسته‌ اولیه این گروه رهبری آن را برعهده داشت و همچنین تعداد زیادی از نیروهای اردنی در میان این گروه فعالیت می‌کردند و برخی تعداد اعضای این گروه را 2000 تن برآورد می‌کنند.

اقدام داعش در زنده سوزاندن معاذ الکساسبه، خلبان اردنی و به روشی بسیار وحشیانه و در داخل یک قفس، باعث خشم شدید اردنی‌ها شد، اگر درست باشد که ابو زید، این افسر اردنی وابسته به داعش بوده این مساله ضربه سختی را به دولت و مردم اردن وارد خواهد کرد، چرا که این امر بدین معنا است که گروه‌های زیرزمینی داعش در اردن حضور دارند اما هیچ شاهدی تاکنون وجود نداشته است که تاکید کند این احتمال واقعا وجود دارد، اما دشوار است که در هر صورت این احتمال را کاملا بعید بدانیم.

مشخص است که زمان مهم است، و شواهد به حضور داعش اشاره دارد چرا که سرنگون کردن هواپیمای روسی پس از بلند شدن آن از فرودگاه شرم الشیخ همزمان با نخستین سالگرد این امر صورت گرفت که اعضای بیت المقدس که دست به عملیاتی علیه ارتش مصر در سیناء زدند در حالی که با ابو بکر بغدادی، سرکرده داعش بیعت و سیناء را "ولایت وابسته به او و دولت او اعلام کردند."

اردن از همان لحظه نخست خطر داعش علیه این کشور و امنیت آن و امنیت تمام منطقه را درک کرد و به همین دلیل در پیوستن به ائتلاف تحت امر آمریکا شتاب کرد و جنگنده‌ها و نیروهای ویژه را برای مشارکت در این جنگ فرستاد و طبیعی است که این مساله خشم داعش را برانگیخته باشد.

اردنی که با بحران‌های مالی شدیدی به دلیل اقدامات همسایگان نفت خیز در برخی از کشورهای عربی حوزه خلیج فارس مواجه است و حجم بارهای امنیتی بسیاری را به دلیل نبود امنیت در کشورهای همسایه متحمل شده است و همچنین بیش از دو میلیون آواره سوری وارد این کشور شده‌اند بر عکس سایر کشورهای عربی بالاخص کشورهای نفت خیر رفتار مسئولانه‌ای را نسبت به آوارگان داشته است، این اردن به هیچ بحران یا لطمه امنیتی جدیدی همچون جدیدترین حمله نیاز ندارد، چرا که بزرگترین سرمایه این کشور ثبات داخلی آن است.

انتهای پیام

کد N1024225