سفر وزیر امور خارجه چین به فیلیپین در بحبوحه مناقشات دریایی

وزیر امور خارجه چین پیش از برگزاری نشست رهبران کشورهای حاشیه اقیانوس آرام امروز (سه‌شنبه) با رئیس‌جمهور و وزیر امور خارجه فیلیپین دیدار کرد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، این نخستین سفر یکی از مقامات ارشد چین در سال‌های اخیر در بحبوحه مناقشات قلمرویی بر سر دریای چین جنوبی به مانیل، پایتخت فیلیپین محسوب می‌شود.

وانگ یی، وزیر امور خارجه چین امروز با آلبرت دل‌روساریو، همتای فیلیپینی‌اش یک دیدار یک ساعته داشت.

هنگامی که دل روساریو از ساختمان وزارت امور خارجه فیلیپین خارج شد برای خبرنگاران دست تکان داد اما به سوالات آنها پاسخی نداد. وی تنها گفت، مذاکرات خوبی بود اما برای رسیدن به کاخ ریاست‌جمهوری، جایی که وانگ یی با بنیگنو آکوئینو، رئیس‌جمهوری فیلیپین دیدار کرد، عجله دارد.

این دو وزیر امور خارجه پیش از برگزاری نشست عکس گرفته و وانگ یی کتاب مربوط به مهمانان را امضا کرد.

دل روساریو همچنین میزبان وانگ یی برای مراسم صرف نهار بوده که پس از دیدار وزیر امور خارجه چین با آکوئینو برگزار شد.

هانگ لی، سخنگوی وزارت امور خارجه چین روز دوشنبه گفت: هر دو طرف برای سفر شی جینپینگ، رئیس‌جمهوری چین در جریان نشست رهبران «همکاری اقتصادی آسیا- پاسیفیک» آماده خواهند شد و درباره چگونگی بهبود روابط دو جانبه مذاکره خواهند کرد.

بنیگنو آکوئینو از تصمیم شی جینپینگ برای پیوستن به نشست همکاری اقتصادی آسیا- پاسیفیک (اپک) استقبال کرده و متعهد به مهمان‌نوازی گرم فیلیپینی‌ها از وی شد.

وزرای امور خارجه چین و فیلیپین آخرین بار در سال 2013 میلادی در حاشیه نشست وزرای امور خارجه کشورهای جنوب شرق آسیا که در پکن برگزار شد، با یکدیگر دیدار کردند اما این نخستین سفر وانگ یی به مانیل به عنوان یک وزیر امور خارجه است.

هونگ لی گفت: روابط دو جانبه میان چین و فیلیپین به خاطر اختلافاتی که همگان به آنها واقف هستند، خدشه‌دار شده است. چین به روابطش با فیلیپین اهمیت می‌دهد و همچنان به حل مناسب مسائل مربوط از طریق مذاکره و رایزنی متعهد است.

انتهای پیام

کد N1024215