گزارش انتقادی اتحادیه اروپا از وضعیت آزادی بیان در ترکیه

اتحادیه اروپا در گزارشی ترکیه را متهم به نقض اجرای قوانین، حقوق و فعالیت‌های رسانه‌ای کرد و از دولت جدید این کشور درخواست کرد که اقدامات سریعی در این باره اعمال کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، براساس گزارش منتشر شده در بروکسل که انتشار آن به بعد از برگزاری انتخابات یکم نوامبر موکول شده بود، از ترکیه به خاطر میزبانی از پناهجویان سوری و همکاری درباره بحران مهاجرت قدردانی کرد.

بنا بر اعلام این گزارش که درباره پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا است، ترکیه با انجام اقدامات داخلی که ناقض استانداردهای اروپایی است، از تعهدات خود برای پیوستن به این بلوک که 28 عضو دارد منحرف شده است.

این گزارش به پرونده‌های جرم تشکیل شده علیه خبرنگاران و روزنامه‌نگاران و تغییرات اعمال شده بر قوانین اینترنت اشاره کرده است.

به نوشته چکیده این گزارش که توسط کمیسیون اروپا به عنوان بازوی قدرتمند اجرایی اتحادیه اروپا منتشر شده است، پس از سال‌ها پیشرفت در آزادی بیان، در طول دو سال گذشته موارد جدی نقض این اصل مشاهده می‌شود.

همچنین استقلال دستگاه قضایی و اصل جدایی قدرت‌ها از سال 2014 زیر سوال رفته است و قضات و دادستان‌های این کشور تحت فشار جدی قرار دارند.

انتظار می‌رفت این گزارش تند در ماه اکتبر منتشر شود اما انتشار آن به پس از برگزاری انتخابات یکم نوامبر موکول شد.

این گزارش در حالی منتشر شد که اتحادیه اروپا اعلام کرد در صورت توافق برای همکاری درباره پناهجویان با ترکیه به میزان سه میلیارد یورو کمک مالی به این کشور اعطا خواهد کرد.

همچنین این توافق شامل روند پیوستن ترکیه به اتحادیه اروپا و همچنین تسهیل روند لغو ویزا برای شهروندان ترکیه است که می‌خواهند به کشورهای اروپایی سفر کنند.

این توافق در راستای وادار کردن ترکیه برای جلوگیری از سرازیر شدن پناهجویان است.

انتخابات پارلمانی برای بار دوم در یکم نوامبر برگزار شد و حزب عدالت و توسعه در این انتخابات توانست اکثریت آرا را به دست آورد.

انتهای پیام

کد N1024138