رییس سازمان بسیج اساتید کل کشور:

ایران در حال حاضر یک قدرت فرا منطقه ای است

سیاسی

رییس سازمان بسیج اساتید کل کشور گفت: ما به خاطر تقابل با آمریکا به پیشرفت‌های زیادی دست یافته‌ایم، امروزه مطالبات مردم و نظام حل معضل اقتصادی و مبارزه با فساد است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه اصفهان، سهراب صلاحی در کارگاه عمومی "پیوست نگاری فرهنگی" در دانشگاه اصفهان، اظهار کرد: یکی از مباحث مهم کشور و جهان به خصوص بعد از فروپاشی شوروی که بزرگ‌ترین پرونده سیاسی جهان است، پرونده ایران و آمریکا است و الان هم حساس‌تر شده است.

وی افزود: آمریکا از سال 2001 که وارد منطقه شد، در این پانزده سال کلکسیون بزرگی از شکست‌ها را در منطقه متحمل شد، در این مدت فهمیدند که مهم‌ترین عامل شکست انقلاب، نفوذ در دولت است و الآن هم کسانی در ایران هستند که موضوع رابطه با آمریکا را مطرح می‌کنند.

رییس سازمان بسیج اساتید کل کشور تصریح کرد: این افراد به سه دسته تقسیم می‌شوند، دسته اول کسانی هستند که می گویند مشکلاتمان جز با حضور غرب و به خصوص آمریکا حل نخواهد شد. دسته دوم کسانی هستند که می گویند با آمدن آمریکا مشکل حل نمی‌شود اما موضوع ترس از آمریکا و جنگ را مطرح می‌کنند. دسته سوم کسانی هستند که مزد یا بی مزد در اختیار آمریکا قرار گرفته‌اند.

صلاحی اضافه کرد: ارتباط با آمریکا برای ایران سم است اما ممکن است این سؤال مطرح شود که راهکار چیست و نقش پیوست نگاری فرهنگی در این راهکار کجاست؟ برای بررسی این موضوع باید به مواردی اشاره کرد.

وی ادامه داد: یکی از این موارد بررسی پیشینه ارتباط با آمریکا است. نقطه عطف این رابطه به کودتای 28 مرداد برمی گردد. در جنبش نفت، مرحوم مصدق علیرغم تذکر بسیاری از اطرافیان به آمریکایی‌ها اعتماد کرد و به رابطه با آمریکا خوشبین بود اما دیدیم که آمریکایی‌ها با کمک انگلیس کودتای 28 مرداد را رقم زدند.

رییس سازمان بسیج اساتید کل کشور گفت: تاریخ 25 ساله قبل از انقلاب رابطه ایران و آمریکا مانند یک جاده یک طرفه بود. انقلاب که واقع شد خود غربی‌ها گفتند این اتفاق مردمی‌ترین انقلاب جهان است. بعد از انقلاب نیز آمریکایی‌ها تلاش زیادی برای کودتا و تجزیه کشور کردند و در دوران دفاع مقدس نیز مواد لازم برای تولید سلاح شیمیایی را به صدام دادند و به او کمک کردند که موشک بسازد و فرزندان ما را بکشد.

صلاحی افزود: در دوره کنونی اهداف آمریکایی‌ها در سیاست خارجی، منطقه غرب آسیا و خاورمیانه است. درواقع دو هدف کلان آمریکا در سیاست خارجه بر دو پایه استوار است. در مرحله اول آمریکا می‌خواهد به تک ابرقدرت هژمونی جهان دست یابد و در مرحله دوم رژیم صهیونیستی را که در امتداد قدرت آمریکاست به بزرگ‌ترین قدرت منطقه تبدیل کند.

وی اضافه کرد: آمریکا برای اینکه به این اهداف برسد، سه مفهوم را مطرح می‌کند. مفهوم اول استثناگرایی است به این صورت که فرهنگ آمریکایی‌ها در جهان برتر است و می گویند ما این رسالت الهی را داریم که این فرهنگ را در جهان حاکم کنیم.

رییس سازمان بسیج اساتید کل کشور گفت: در مرحله دوم این مفهوم را مطرح می‌کند که این استثناگرایی که امروزه همه جهان باید به آن افتخار کنند، یک دشمن به اسم تروریسم دارد و برای اینکه تروریسم را سرکوب کنند، مفهومی را در حقوق بین الملل به نام دفاع مشروع پیشگیرانه مطرح می‌کنند.

صلاحی اظهار کرد: بهانه آن‌ها همین است که چون امروزه سلاح‌های کشتارجمعی گسترش یافته و گروه‌های تروریستی به این سلاح‌ها دست پیدا کرده‌اند، هرجا تفکر غیر آمریکایی حاکم شد، به آن‌ها حمله می‌کنیم و نیازی به مجوز از سازمان ملل هم نداریم، در واقع نقش سازمان ملل باید تغییر کند.

وی ادامه داد: به عنوان نمونه سفیر آمریکا در سازمان ملل گفته است که این سازمان مربوط به جنگ جهانی است و دیگر نمی‌تواند صلح و امنیت جهانی را ایجاد کند و این آمریکاست که امنیت را می‌آورد.

رییس سازمان بسیج اساتید کل کشور افزود: آمریکا به دنبال مهار کردن قدرت‌های رقیب است و برای رسیدن به این هدف باید به کانون انرژی جهان مسلط شود.

صلاحی افزود: سومین هدف آمریکایی‌ها بعد از بحث مهار دولت‌های رقیب و تسلط بر کانون‌های انرژی مهار کردن ایران است و از آنجایی که مستقیماً نمی‌توانند وارد ایران شوند، جنگ عراق را راه انداختند تا از آن طریق راهی برای ورود به ایران پیدا کنند.

وی گفت: در زمانی که آمریکا به عراق حمله کرد، دولت وقت ایران ترسید و برخی از نمایندگان مجلس نیز پیشنهاد تسلیم دادند و گفتند الان که آمریکایی‌ها عراق را اشغال کرده‌اند اگر ما به سمت آمریکا نرویم آن‌ها به ایران حمله می‌کنند و اوج این تسلیم و ترس نامه رییس جمهور وقت به بوش در سال 82 بود.

رییس سازمان بسیج اساتید کل کشور ادامه داد: در آن زمان رهبری با هوشیاری وارد موضوع شدند و سپاه توانست به عراق ورود پیدا کند و نیروهای شیعه را تجهیز کند. در آن زمان بزرگ‌ترین شکست تاریخ آمریکا در عراق به وسیله جمهوری اسلامی رقم خورد بدون اینکه ایران یک تیر شلیک کند.

صلاحی گفت: زمانی که رییس جمهور ایران به دنبال تلطیف رابطه با آمریکاست، آمریکایی‌ها بحث عدم قبول سفیر جمهوری اسلامی ایران در سازمان ملل را مطرح می‌کنند یا با کمک عربستان نفت را به 40 دلار می‌رسانند و داعش را برای مقابله با ایران ایجاد می‌کنند.

وی اظهار کرد: انتقادات علمی و کارشناسانه ای در مورد عملکرد دولت در برجام و حادثه منا از رییس جمهور شد.

رییس سازمان بسیج اساتید کل کشور گفت: آمریکایی‌ها از نسل شرورترین انسان‌های اروپایی هستند که بحث نابودی ما را مطرح کرده‌اند، اما ایران در حال حاضر یک قدرت فرا منطقه ای است و دایره نفوذ ما تا مدیترانه گسترش یافته است. برای اینکه به یک قدرت جهانی تبدیل شویم، به بسیاری از مؤلفه‌ها نیاز داریم که از جمله این مؤلفه‌ها تمدن سازی رهبری، ظرفیت مردمی نظام، عمق نفوذ نظام در منطقه و موقعیت ژئوپولتیکی ایران است.

صلاحی افزود: ما به خاطر تقابل با آمریکا به پیشرفت‌های زیادی دست یافته‌ایم. امروزه مطالبات مردم و نظام حل معضل اقتصادی و مبارزه با فساد است و بیش از هر دستگاه دیگری دولت باید جوابگو باشد.

وی اضافه کرد: متهم کردن شورای نگهبان و دستگاه قضایی فقط خود دولت را درگیر می‌کند و ما از رییس جمهور می‌خواهیم برای پیشرفت کشور به مردم و نخبگان اعتماد کند.

رییس سازمان بسیج اساتید کل کشور با بیان اینکه یکی از محبوب‌ترین دولت‌های تاریخ معاصر ایران دولت نهم بود، تصریح کرد: در دولت نهم بیداری اسلامی شعله کشید و در جنگ 33 روزه به پیروزی‌های چشمگیری دست یافتیم اما از زمانی که جاسوس انگلیسی در دولت دهم نفوذ کرد، رویه دولت عوض شد.

صلاحی افزود: توفیق دولت‌ها به اندازه ای است که از فرامین ولی فقیه پیروی می‌کنند و هیچ قوه ای نمی‌تواند برای قوه دیگر تصمیم بگیرد.

وی در ادامه با اشاره به اینکه فرهنگ واسطه اندیشه و تمدن است، گفت: ما در پی یک تمدن اسلامی هستیم. در حوزه جغرافیایی نیز به دنبال این هستیم که به یک قدرت بین المللی تبدیل شویم و این‌ها لازم و ملزوم یکدیگرند.

رییس سازمان بسیج اساتید کل کشور اظهار کرد: بحث ما فقدان مهندسان فرهنگی است. رهبری فرمودند هر پروژه ای که در کشور انجام می‌شود باید یک پیوست فرهنگی داشته باشد و این کار را باید نخبگان بسیجی انجام دهند.

انتهای پیام

کد N1023951