/گزارش - اسکای نیوز/

انگیزه‌های فردی؛ مهمترین عامل حملات به اتباع خارجی در اردن

به رغم نادر بودن رخدادهایی که در جریان آن افراد خارجی در اردن هدف قرار گرفته‌اند و آخرین این رخدادها تیراندازی در اردوگاه "الموقر" به چند آمریکایی بود، طبق تحقیقات رسمی در اردن تمامی این رخدادها، رخدادهایی فردی بوده است و هیچ یک به انگیزه‌های ایدئولوژیکی یا گروه‌های تندرو ارتباطی نداشته است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری اسکای نیوز عربی، حمله روز دوشنبه در اردوگاه آموزش نظامی در منطقه "الموقر" در مرکز شهر "ملک عبدالله" رخ داد که در جریان آن نیروهایی از مخالفان سوری و همچنین نیروهای لیبیایی، یمنی، عراقی و صدها نیرو در دستگاه‌های امنیتی فلسطین در این اردوگاه آموزش داده می‌شدند. براسا گزارش واشنگتن در جریان این حمله هشت تن از جمله دو مربی آمریکایی کشته شدند.

منطقه الموقر در حومه شرق امان قرار دارد که از حدود صد هزار تن در آن ساکن هستند.

این تنها باری نیست که در اردن افراد خارجی هدف حمله قرار می‌گیرند گرچه براساس تحقیقاتی که منابع رسمی در امان انجام داده‌اند همه این حملات با انگیزه‌های فردی و ارتباطی به انگیزه‌های ایدئولوژیکی یا گروه‌های تندرو ندارد.

در سپتامبر 2006، یک اردنی به سمت تعدادی از گردشگران در امان شلیک کرد که این حمله به کشته شدن یک گردشگر انگلیسی و زخمی شدن پنج تن دیگر از جمله دو انگلیسی و یک هلندی و یک استرالیایی و یک نیوزیلندی و همچنین یک راهنمای کاروان انجامید.

در اکتبر سال 2002 نیز چند مسلح یک دیپلمات آمریکایی را که مسئول آژانس توسعه بین الملل آمریکا بود، هدف قرار دادند.

چند تن به اتهام این قتل محکوم شدند که از جمله آنها یک لیبیایی بود و حکم اعدام در حق تعدادی از این متهمان اجرا شد و یک تن دیگر نیز به صورت غیابی محاکمه شد.

در مارس سال 1997 نیز یک سرباز اردنی با مسلسل خود به تعدادی از دانشجویان دختر اسرائیلی در نزدیکی الباقوره در مرزهای شمالی اردن آتش گشود.

این حمله به کشته شدن هفت دانشجوی دختر اسرائیلی و زخمی شدن پنج دختر دیگر و همچنین یکی از معلمان انجامید.

دادگاه اردن نیز حکم حبس ابد احمد الدماقسه، این سرباز اردنی را صادر کرد و وی دوره مجازات خود را در زندان "ام اللولو" در نزدیکی شهر المفرق در شمال اردن سپری می‌کند.

انتهای پیام

کد N1023947