تبیین فلسفه عاشورا در لاذقیه سوریه

سوريه,محرم,عاشورا

مرکز فرهنگی لاذقیه در سوریه اقدام به برگزاری مراسمی با موضوع «فلسفه عاشورا» با سخنرانی وابسته فرهنگی کشورمان و محمد مصری و احمد محمد علی، دو نویسنده و محقق سوری کرد.

به گزارش گروه دریافت خبر خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، در این نشست که با حضور قریب 60 تن از فارسی‌آموزان و میهمانان مدعو در محل مرکز فرهنگی لاذقیه برگزار شد، سخنرانان به تبیین فلسفه قیام حسینی پرداختند.

نادر آزاد، وابسته فرهنگی ایران در لاذقیه سوریه در سخنان خود گفت: ذکر عاشورا، تنها ذکر برخی اتفاقات رخ داده در زمان وقوع فاجعه کربلا نیست، بلکه شرح حادثه‌ای در نهایت اهمیت است که ابعاد و جوانب آن بر کل امت اسلامی در طول تاریخ تأثیر گذارده و هدف نهایی از این قیام، ایستادن برابر ظلم و طغیان زمانه خود بوده است.

وابسته فرهنگی کشورمان در بخش دیگری از سخنان خود، برخی نظرات امام خمینی (ره) در خصوص واقعه عاشورا را برای حاضران قرائت کرد، از جمله اینکه امام حسین (ع) به مردم آموخت که از کم بودن تعداد نفرات در مقابله با ظالمان نباید ترسید و اینکه اصل و اساس، کیفیت مواجهه با دشمنان و مبارزه با آنان است و اینکه نباید در مواجهه با حکومت جور و ستم، ترس به خود راه داد.

نادر آزاد همچنین خطاب به حاضران در مجلس اظهار کرد: حضرت زینب (س) که شما در شام افتخار میزبانی آن را دارید، هر چند اسیر دست یزید بود، ولی شجاعانه در مجلس یزید فریاد مظلومیت سر داد و یزید را در ارتکاب جرم خود، شرمسار ساخت.

محمد مصری نیز در جملاتی با استفاده از کلمات تاریخی حضرت سید الشهداء (ع) نظیر «انِّی لَمْ أَخْرُجْ أَشِراً وَلَا بَطِراً وَلَا مُفْسِداً وَلَا ظَالِماً، وَإِنَّمَا خَرَجْتُ لِطَلَبِ الْإِصْلَاحِ فِی أُمَّةِ جَدِّی .» به بیان دلایل قیام امام حسین (ع) پرداخت و اینکه حضرت اباعبدالله الحسین(ع) مصلحت‌طلب نبود و به همین خاطر در تاریخ تأثیرگذار شد.

وی با بیان این‌که «علیرغم همه تلاش بنی‌امیه برای تحریف واقعه عاشورا، این حادثه در تاریخ جاودانه شد» به قرائت شعری در وصف ایام حزن و اندوه محرم و حادثه کربلا پرداخت.

احمد محمدعلی نیز که صاحب چند کتاب تألیفی است و از سخنرانان متبحر در موضوع فلسفه عاشوراست، از مرکز فرهنگی لاذقیه به خاطر برگزاری چنین جلسه‌ای برای تبیین دلایل قیام حسینی تشکر کرد.

وی به جواب‌های ابا عبدالله (ع) به مروان در خصوص بیعت با یزید اشاره کرد.

احمد محمدعلی همچنین در بخش‌هایی از سخنان خود به تجربه انقلاب اسلامی که بدون استفاده از سلاح توانست در مقابل ظلم شاه ایستاده و پیروز هم شود و به مسئولیت علما و اهل فرهنگ در تبیین فرهنگ مقاومت در برابر ظلم اشاره کرد.

انتهای پیام

کد N1023874