در پاسخ به مهر؛

شمخانی: با یک اخطار، جلوی جمع‌آوری سانتریفیوژها گرفته شد

سیاسی

دبیر شورای عالی امنیت ملی در خصوص آغاز جمع‌آوری سانتریفیوژها، گفت: قبل از اینکه این اقدام صورت بگیرد، با یک اخطار جلوی آن گرفته شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، علی شمخانی امروز در حاشیه بازدید از نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری ها در نشست خبری با اصحاب رسانه در پاسخ به سوال مهر درباره آغاز جمع آوری سانتریفیوژها در فردو و نطنز و تذکر داده شده در این زمینه، اظهار داشت: همین طور است. قبل از اینکه این اقدام صورت بگیرد، با یک اخطار جلوی آن گرفته شده است.

وی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به اینکه نفوذ چیز جدیدی نیست، گفت: دشمنی استکبار با ما یک دشمنی امپریالیستی است و به طور حتم به دلیل عدم حضور در ایران، می‌خواهد خلاء حضورش را پر کند. از ابعاد مختلف در حوزه های سیاسی، اقتصادی و فرهنگی به دنبال شناخت واقعیت جامعه ایران و انجام برخی اقدامات علیه ایران است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، با بیان اینکه همه مسئولین جمهوری اسلامی ایران در اینکه موضوع نفوذ یک موضوع ترکیبی و دارای ابعاد فرهنگی، سیاسی و اجتماعی است هم نظر هستند، افزود: در تلاشیم منطقی را تنظیم کنیم که چگونه می توان با نفوذ مقابله و از جامعه ایران صیانت کرد و در راس این صیانت، صیانت از خبرنگاران است.

شمخانی در خصوص جلسه شورای عالی امنیت ملی در مورد تشکیل هیات نظارت بر اجرای برجام نیز گفت: قرار است فردا جلسه ای در شورای عالی امنیت ملی باشد و این موضوع بررسی شده و به نتیجه برسد.

دبیر شورای عالی امنیت ملی، درخصوص تلاش دشمن برای محدود کردن برنامه دفاعی ایران و محدودیت موشکی نیز تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران ۳۷ سال است توان ذاتی و دفاعی خود را توسعه داده و هیچ مکث و کاهش سرعتی نسبت تولید قدرت بازدارندگی به مفهوم دفاع از جمهوری اسلامی ایران در حوزه نیروهای مسلح از طرف هیچکس قابل پذیرش نیست.

ایران برای تعیین تروریست‌ها در نشست وین حضور می یابد

شمخانی همچنین در پاسخ به سوالی درباره شرکت ایران در نشست وین ۳ درخصوص بحران سوریه، اظهار داشت: ایران در اجلاس وین به منظور دفاع از حقوق ملت سوریه از راهبرد همیشگی خود دفاع خواهد کرد.

وی گفت: راهبرد همیشگی ایران برای حل معضلات منطقه از جمله سوریه که معضلات تزریق شده به منطقه بوده و ذاتی و بومی نیست، ثابت است. با توجه به برخی از حوادث از جمله بحث بحران پناهندگان و آوارگان و تهدید نسبت به تروریسم تکفیری در غرب اروپا حرف های ۴ سال و نیم پیش جمهوری اسلامی ایران تازه در حال محقق شدن است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی راه حل سیاسی را به عنوان راه های اصلی برشمرد و تصریح کرد: در نشست وین باید مشخص شود که تروریست کیست؛ داعش و جبهه النصره، گروه های تروریستی هستند که قسمت عمده مبارزه مسلحانه در سوریه را شکل می دهند.

شمخانی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران به دنبال این است که مشخص کند تروریست کیست، چگونه باید با آن مقابله کرد و چگونه می توان بستری را فراهم کرد که مردم سوریه برای خودشان تعیین تکلیف کنند.

وی افزود: ما باید کمک کنیم تا مردم سوریه در ارتباط با آینده خودشان تصمیم گیری کنند.

دستاوردهای انقلاب اسلامی با خون امثال شهید همدانی به دست می آید

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوال دیگر خبرنگار مهر درباره اظهارات اخیر وزیر دفاع آمریکا علیه ایران، افزود: قدرت جمهوری اسلامی ایران ناشی از نیروی زمینی نیست. حضور جمهوری اسلامی ایران به معنای ارتباط با مردم منطقه است و به معنای حضور زمینی نیست.

وی با بیان اینکه دستاوردهای انقلاب اسلامی با خون امثال شهید همدانی به دست می آید، تاکید کرد: این طور نیست که کسی به کشوری توصیه کند که شما باید حضور زمینی پیدا کنید و با این نسخه درمان درد کنید.

 

شمخانی در ادامه، در خصوص بازداشت برخی عوامل رسانه ای شبکه نفوذ در روزهای اخیر گفت: این مسئله در حال مدیریت است و این اقدام به نوعی صیانت از سلامت خبرنگاران است. شاید برخی از اقدامات ناخواسته توسط برخی از افراد صورت گرفته که در گرداب افتاده اند.

دبیر شورای عالی امنیت ملی تاکید کرد: قرار نیست کسی که دستگیر می شود از زندگی ساقط شود و هدف این است که آژیر خطری کشیده شود که دوستان در مرحله حساسی قرار داریم! ورود استکبار و بزک شدن آن در جامعه ما که بزرگترین آسیب را از آمریکا دیده است، خواسته یا ناخواسته ممکن است اتفاق بیفتد. به برخی از خبرنگاران این مسئله گفته شده است و به آنها پیامکهایی داده شده که مراقبت کنند و در این گرداب نیفتد.

وی تصریح کرد: دوستانی که مبتلا به این موضوع شدند آشنا به این شگرد نبودند.

شمخانی تصریح کرد: کسی قصد تضعیف شخص دیگری را ندارد و این خط و مشی جمهوری اسلامی نیست. به طور حتم جامعه زحمت‌کش و کم‌خواه خبرنگاری ما نیازمند به صیانت است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی درباره تامین امنیت اربعین حسینی نیز اظهار داشت: یک مانور با شکوه از شعار «هیهات منا الذله» امام حسین (ع) است که در مقابل ضد استکبار آن زمان یعنی یزید بن معاویه صورت گرفت و امروز به عنوان یک عبرت و پند قابل اتکا بوده و به معنای پیروزی مبارزه خون بر شمشیر در منطقه ما جا افتاده است. اربعین امسال باشکوه تر از سال های قبل خواهد بود و هرکسی که بخواهد برود باید ویزا بگیرد.

کد N1023851