سفر نارندرا مودی به انگلیس

نارندرا مودی برای اولین بار به عنوان نخست وزیر هند برای گسترش سرمایه گذاری‌ها و هم چنین جلب رضایت جامعه هندی خارج از کشور روز پنجشنبه به انگلیس می‌رود.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، قرار است نخست وزیر هند در این سفر در ضیافت ناهار ملکه الیزابت شرکت کند، معمولا این ضیافت برای روسای کشورها داده می‌شود.

هم چنین انتظار می‌رود که نزدیک به 60 هزار هندی-بریتانیایی در گردهمایی استادیوم ومبلی شرکت کنند. این بزرگ ترین گردهمایی در انگلیس است که برای یک رهبر خارجی برنامه ریزی می‌شود.

نارندرا مودی سیاستمداری است که به دلیل خشونتهای ضد مسلمانان و عدم تلاش برای جلوگیری از این خشونتها، در سال ۲۰۰۲ از سوی برخی کشورها از جمله انگلیس ممنوع الورود شد، اما انگلیس در میان کشورهای غربی اولین کشوری بود که این بایکوت را درباره کسی که همواره هر گونه اشتباه بر سر خشونتهای آن دوران را رد می‌کند، کنار گذاشت.

حوادث خشونت آمیز سال 2002 به کشته شدن بیش از 1000 مردم مسلمان انجامید.

با این حال محوریت این سفر، سرمایه گذاری و تجارت خواهد بود.

دیوید کامرون که به عنوان نخست وزیر انگلیس تاکنون سه بار به هند سفر کرده است، علاقه‌مند به گسترش روابط تجاری با این کشور به عنوان یک قدرت آسیایی است. بر اساس آمار دولت هند، در طول سالهای 2014 و 2015 روابط تجاری دو کشور به 14 میلیارد دلار رسیده است.

هم چنین سخنگوی دفتر نخست وزیری انگلیس در گفت‌وگو با خبرگزاری فرانسه گفت: تمرکز ما در سفر نخست وزیر هند بر این است که چگونه می‌توانیم چالشهای پیش رو در همه مسایل از اقتصاد گرفته تا امنیت را حل کنیم.

از سوی دیگر مودی پیش از سفر خود در صفحه فیسبوکش نوشت: پیام من به به جامعه تجاری بسیار روشن است... بیایید و از فرصتهای موجود در هند برای سرمایه گذاری در این کشور استفاده کنید.

تحلیلگران اعلام می‌کنند که نخست وزیر هند که از سال گذشته در قدرت به سر می‌برد می‌خواهد بر اساس وعده خود مبنی بر ایجاد شغل برای قشر جوان کشور، هند را به عنوان یک کشور امن برای سرمایه گذاران خارجی در لندن، یکی از مراکز مهم مالی در جهان، نشان دهد.

هم چنین قراردادهای دفاعی در این سفر مورد توجه قرار خواهد گرفت، زیرا هند به دنبال به روز کردن سخت افزارهای قدیمی نظامی خود است.

ممکن است سفر نارندرا مودی به انگلیس با انتقادها و اعتراضاتی همراه باشد. در همین راستا وی که برای سخنرانی در دانشگاه کمبریج دعوت شده است برخی از دانش پژوهان و اهالی دانشگاه در نامه‌ای اعتراض خود را نسبت به این دعوت اعلام کرده‌اند.

این در حالی است بسیاری از هندی مقیم انگلیس از این سفر استقبال کرده‌اند.

انتهای پیام

کد N1023781