۰

وزیر خارجه سودان: مذاکره ما با آمریکا ادامه دارد

  • ۱۵بازدید
  • ۰ رای
  • ۰ دیدگاه
آمريكا,سودان

وزیر خارجه سودان ضمن اشاره به مسئله گفت‌وگو با آمریکا عنوان کرد، مذاکرات میان خارطوم و واشنگتن که از فوریه گذشته آغاز شده همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "ابراهیم غندور"، وزیر خارجه سودان در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: مذاکرات 22 سپتامبر در خارطوم میان مسوولان آمریکایی و سودانی شامل تمامی زمینه‌های همکاری میان این دو کشور و در راس آن برداشته شدن نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم بود. این مساله تاکید مجددی بر ادامه گفت‌وگو میان دو طرف است و این تصمیم صرفاً بُعد سیاسی داشت و هیچ توجیه یا مساله دیگری این امر را تقویت نکرده است.

غندور گفت: سودان هیچ رابطه‌ای با تروریسم ندارد اما گفت‌وگوها ادامه دارد. ما امیدواریم که به تفاهم‌هایی دست یابیم چراکه گفت‌وگو میان دو طرف همچنان در جریان است و تاکنون نامه‌هایی را در سطوح مختلف تبادل کرده‌ایم.

این مقام سودانی درخصوص مشارکت کشورش در عملیات تحت امر عربستان علیه یمن گفت: آنگونه که گفته شده هدف از مشارکت سودان در این عملیات تقویت روابط سودان با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بالاخص عربستان و به دلایل مربوط به روابط دوجانبه نبوده است بلکه «یک وظیفه‌ای است که انگیزه‌های برادری عربی آن را دیکته می‌کند و همچنین پایبندی به مصوبه‌های اتحادیه عرب و هماهنگی میان برادران عرب و در راس آنها عربستان به عنوان برادر بزرگتر است. روابط ما نیز با کشورهای عربی و در راس آن برادرانمان در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به سمت همکاری دو جانبه عمیق‌تری پیش می‌رود.

غندوز درخصوص سطح روابط میان عربستان و سودان عنوان داشت: هماهنگی میان خارطوم و ریاض در سطوح مختلف و در راس آن میان سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و عمر البشیر رئیس‌جمهوری سودان برقرار است. آخرین این مذاکرات‌ها در ریاض در هفته گذشته صورت گرفت و مذاکراتی پیرامون مسائل مختلف عربی چه در یمن، چه در سوریه یا در لیبی و دیگر کشورهای عربی انجام شد.

همچنین هماهنگی میان دو طرف در این خصوص ادامه دارد و رهبران دستور هماهنگی در سطوح مختلف را جهت یکپارچه‌سازی مواضع و دستیابی به دیدگاه‌های مشترک دادند.

وی درخصوص مذاکرات میان طرف‌های سودانی نیز گفت: این مذاکرات از طریق کمیته‌های مختلف ادامه دارد و بسیاری از احزاب دیدگاهایشان را در حال حاضر مطرح کرده‌اند و تلاش‌های جدی از سوی کمیته‌ای عالی‌رتبه در اتحادیه آفریقا برای پیوستن گروه‌های مسلح به روند گفت‌وگو صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

نظر شما چیست؟

اولین نفری باشید که نظر خود را در مورد این مطلب بیان می کند.