وزیر خارجه سودان: مذاکره ما با آمریکا ادامه دارد

آمريكا,سودان

وزیر خارجه سودان ضمن اشاره به مسئله گفت‌وگو با آمریکا عنوان کرد، مذاکرات میان خارطوم و واشنگتن که از فوریه گذشته آغاز شده همچنان ادامه دارد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، "ابراهیم غندور"، وزیر خارجه سودان در مصاحبه با روزنامه فرامنطقه‌ای الشرق الاوسط گفت: مذاکرات 22 سپتامبر در خارطوم میان مسوولان آمریکایی و سودانی شامل تمامی زمینه‌های همکاری میان این دو کشور و در راس آن برداشته شدن نام سودان از فهرست کشورهای حامی تروریسم بود. این مساله تاکید مجددی بر ادامه گفت‌وگو میان دو طرف است و این تصمیم صرفاً بُعد سیاسی داشت و هیچ توجیه یا مساله دیگری این امر را تقویت نکرده است.

غندور گفت: سودان هیچ رابطه‌ای با تروریسم ندارد اما گفت‌وگوها ادامه دارد. ما امیدواریم که به تفاهم‌هایی دست یابیم چراکه گفت‌وگو میان دو طرف همچنان در جریان است و تاکنون نامه‌هایی را در سطوح مختلف تبادل کرده‌ایم.

این مقام سودانی درخصوص مشارکت کشورش در عملیات تحت امر عربستان علیه یمن گفت: آنگونه که گفته شده هدف از مشارکت سودان در این عملیات تقویت روابط سودان با کشورهای عربی حوزه خلیج فارس بالاخص عربستان و به دلایل مربوط به روابط دوجانبه نبوده است بلکه «یک وظیفه‌ای است که انگیزه‌های برادری عربی آن را دیکته می‌کند و همچنین پایبندی به مصوبه‌های اتحادیه عرب و هماهنگی میان برادران عرب و در راس آنها عربستان به عنوان برادر بزرگتر است. روابط ما نیز با کشورهای عربی و در راس آن برادرانمان در کشورهای عربی حوزه خلیج فارس به سمت همکاری دو جانبه عمیق‌تری پیش می‌رود.

غندوز درخصوص سطح روابط میان عربستان و سودان عنوان داشت: هماهنگی میان خارطوم و ریاض در سطوح مختلف و در راس آن میان سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان و عمر البشیر رئیس‌جمهوری سودان برقرار است. آخرین این مذاکرات‌ها در ریاض در هفته گذشته صورت گرفت و مذاکراتی پیرامون مسائل مختلف عربی چه در یمن، چه در سوریه یا در لیبی و دیگر کشورهای عربی انجام شد.

همچنین هماهنگی میان دو طرف در این خصوص ادامه دارد و رهبران دستور هماهنگی در سطوح مختلف را جهت یکپارچه‌سازی مواضع و دستیابی به دیدگاه‌های مشترک دادند.

وی درخصوص مذاکرات میان طرف‌های سودانی نیز گفت: این مذاکرات از طریق کمیته‌های مختلف ادامه دارد و بسیاری از احزاب دیدگاهایشان را در حال حاضر مطرح کرده‌اند و تلاش‌های جدی از سوی کمیته‌ای عالی‌رتبه در اتحادیه آفریقا برای پیوستن گروه‌های مسلح به روند گفت‌وگو صورت می‌گیرد.

انتهای پیام

کد N1023676