چین تمایلی به مطرح شدن مساله دریای چین جنوبی در اجلاس "اپک" ندارد

اقيانوسيه,آسيا,چین

با وجود تنش میان چین و فیلیپین درباره دریای چین جنوبی، یک مقام ارشد این کشور اعلام کرد، پکن در نظر ندارد در اجلاس سران آسیا اقیانوسیه (اَپک) که هفته آینده در مانیل برگزار می شود، درباره مسایل موجود در این منطقه گفت‌وگو کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) به نقل از خبرگزاری رویترز، قرار است شی جینپینگ رییس جمهور چین در اجلاس گروه همکاری آسیا-اقیانوسیه شرکت کند.

این اجلاس از 17 تا 19 نوامبر در شهر مانیل برگزار می شود. اعضای این گروه همکاری مانند آمریکا، چین، ژاپن، کره جنوبی، اندونزی و کانادا باهم 57 درصد از تولید جهانی و 46/5 درصد تجارت جهانی را در اختیار دارند.

در همین راستا لی بائودونگ معاون وزارت خارجه چین در جمع خبرنگاران اعلام کرد: همه می دانند که این اجلاس در درجه اول درباره همکاری تجاری و مالی در منطقه آسیا- اقیانوسیه است و در این باره مذاکراتی انجام می شود. تا آنجاییکه من می دانم در اجلاس امسال برنامه ای برای مذاکرات درباره دریای چین جنوبی وجود ندارد.

با توجه به اختلافات موجود میان چین و فیلیپین، قرار است وزیر خارجه چین روز سه شنبه به فیلیپین برود و در این سفر درباره ارتقای روابط دو کشور مذاکراتی انجام دهد.

انتهای پیام

کد N1023373