انتخابات اخیر ترکیه و سوریه محور گفت‌و‌گوی تلفنی اوباما و اردوغان

اوباما,اردوغان

رئیس‌جمهوری آمریکا در آستانه سفر به ترکیه برای شرکت در نشست گروه 20، پیروزی اخیر رجب طیب اردوغان در انتخابات را به وی تبریک گفت.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، گرچه انتخابات پارلمانی اول نوامبر ترکیه به پیروزی قاطع حزب حاکم عدالت و توسعه انجامید اما این حزب همچنان زیر نفوذ رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه قرار دارد. اردوغان باید براساس قانون اساسی بی‌طرف باشد اما این پیروزی اخیر عملا دوران ریاست جمهوری وی را در ترکیه تمدید کرد.

باراک اوباما، رئیس‌جمهوری آمریکا در گفت‌وگوی تلفنی با اردوغان، به مردم ترکیه پیروزی در انتخابات اول نوامبر را تبریک گفت و در ادامه در رابطه با نشست گروه 20 صحبت کرد.

نتایج انتخابات پارلمانی اول نوامبر بیشتر یک پیروزی شخصی برای اردوغان 61 ساله محسوب می‌شود. این حکمران ترکیه ممکن است اکنون قادر باشد تا آرای کافی برای جاه‌طلبی‌های جنجالی خود را که همان توسعه اختیارات ریاست جمهوری است، بدست آورد. پیشتر در غرب از اردوغان برای ایجاد مدل دموکراسی تقدیر می‌شد اما وی با گذشت زمان به سرکوب شدید مخالفان و رسانه‌های منتقد متهم شد. مخالفان هراس دارند که اگر اختیارات اردوغان توسعه یابد، وی به مقامی بدون نظارت تبدیل شود.

اوباما و اردوغان در مورد موضوعاتی از جمله جنگ در سوریه و مسائل سیاست خارجی اختلاف‌نظر دارند و همین روابط دوجانبه را با چالش‌هایی مواجه کرده است. هر دو به مبارزه با گروه تروریستی داعش متعهد شده‌اند اما تلاش‌های اردوغان بیشتر بر روی مبارزه با جدایی‌طلبان پ.ک.ک و از همه مهمتر بر روی گروه‌های کرد ضد داعش در سوریه متمرکز است که موجب ناراحتی آمریکاست.

بنا به گفته کاخ سفید، اوباما و اردوغان درباره شرایط در سوریه و اهمیت گسترش تلاش‌های مشترک برای تقویت "اپوزیسیون میانه‌روی سوریه" و افزایش فشارها بر داعش گفت‌وگو کردند. در بیانیه ‌کاخ سفید آمده است: آنها همچنین درباره ایجاد شرایطی برای حصول راه‌حل مذاکره‌شده برای این درگیری صحبت کردند که از جمله شامل یک گذار سیاسی در سوریه باشد. همچنین اوباما خواستار پایان "حملات تروریستی" پ.ک.ک. در داخل ترکیه شد.

انتهای پیام

کد N1023355