یونسکو کوزوو را به عضویت نپذیرفت

اعضای سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) با اعطای عضویت کامل به کوزوو مخالفت کردند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری یورو نیوز، سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی ملل متحد (یونسکو) ماه گذشته میلادی موافقت کرد که عضویت کامل کوزوو را در این نهاد به رأی بگذارد.

دارکو تاناسکوویچ، نماینده صربستان در یونسکو گفت: به نظر من این اتفاق به نوعی ادای احترام به حقیقت و شاید گامی هرچند کوچک در جهت بهبود بخشیدن به وضعیت سازمان‌های بین المللی و ارتباطات جهانی باشد. در کنار صربستان، روسیه هم در جلسه رای گیری مخالفت خود را اعلام کرد و از اعضای یونسکو خواست که علیه عضویت کوزوو رای بدهند.

کوزوو برای عضویت در یونسکو به رأی مثبت بیش از دوسوم اعضا نیاز داشت اما از ۱۴۲ کشور عضو یونسکو، فقط 92 کشور به عضویت کوزوو رای مثبت دادند.

رئیس‌جمهوری کوزوو از این اقدام اعضای یونسکو ناخشنود است و می‌گوید: عدم عضویت کوزوو در سازمان یونسکو فرصت سوزی است؛ فرصتی که برای ارتقای ارزش‌های سازمان یونسکو با عضویت کوزوو به این سازمان داده شده بود.

از هفت سال قبل که کوزوو از صربستان اعلام استقلال کرد، صربستان، استقلال کوزوو را به رسمیت نشناخته است. آمریکا، انگلیس و 109 کشور دیگر کوزوو را به عنوان کشوری مستقل به رسمیت شناخته‌اند. روسیه و چین از جمله کشورهایی هستند که در کنار صربستان، کوزوو را به عنوان کشوری مستقل شناسایی نکرده‌اند. کوزوو عضو سازمان‌های بین‌المللی مهمی مثل بانک جهانی، صندوق بین‌المللی پول و کمیته بین المللی المپیک است. درخواست‌های عضویت کوزوو در سازمان‌های بین المللی همواره با مخالفت سرسختانه صربستان همراه بوده است.

انتهای پیام

کد N1023228