فهرست تدفین رسمی در کره شمالی، شایعات درباره اعدام مقام‌ها را داغ‌تر کرد

کره شمالی

مراسم تدفین رسمی، دور تازه‌ای از شایعات درباره اعدام یا مرگ مشکوک مقام‌های ارشد دولت کره شمالی را بوجود آورده است، این شایعات زمانی قوت گرفت که معلوم شد نام یکی از قدرتمندترین مشاوران رهبر این کشور از فهرست کمیته تدفین رسمی حذف شده است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری فرانسه، مراسم مارشال رای یو-سول،‌که هفته گذشته در اثر سرطان ریه فوت کرد قرار است 11 نوامبر(چهارشنبه) برگزار شود. روز یکشنبه لیست 107 نفره‌ای برای مراسم رسمی تدفین منتشر شد که در صدرآن نام کیم جونگ اون،‌رهبر کره شمالی قرار دارد و بقیه اسامی به ترتیب اهمیت و مقام از لحاظ سیاسی و نظامی در آن نوشته شده است.

اما یکی از حذف شدگان برجسته این لیست چو ریون هائه، از اعضای حزب حاکم است که معتمدترین فرد برای کیم شمرده می‌شد. به عقیده کارشناسان حذف فردی در رتبه هائه نمی‌تواند نادیده گرفته شود.

تحلیلگری از اندیشکده "سجونگ" در سئول می‌گوید: غیرممکن است نام هائه حذف شده باشد مگر اینکه از پست‌های کلیدی‌اش برداشته شده باشد. من نسبت به این مساله مشکوکم که چو ریونگ – هائه در یکسری موارد نظیر فساد یا بی آبرویی حزب نقش داشته باشد.

وزیر اتحاد دو کره نیز در نشست هفتگی خود به غیبت این فرد اشاره کرد و گفت: از نظر ما این یک اتفاق غیرعادی است.

چو همچنین در مراسم ادای احترام رهبر کره شمالی به رای یو سول دیده نشد.

وی یکی از افراد قابل اعتمادترین افراد برای رهبری کره شمالی بود و حتی در 2013 پیام کیم جونگ اون را به شی جینپینگ ، رییس جمهوری چین ابلاغ کرد و اخیرا چند باری به پکن سفر کرده است . وی در ماه سپتامبر نماینده کره شمالی در مراسم رژه روز پیروزی چین بود. رسانه کره شمالی در 31 اکتبر سال جاری میلادی تصاویری از وی حین ایراد بیانیه‌ای درباره کنگره حزب حاکم این کشور که قرار است سال آتی میلادی برگزار شود، ‌پخش کرد.

شایعات مبنی بر قتل های سیاستمداران و اعدام آنها در کره شمالی به صورت منظم وجود دارد به ویژه زمانیکه وجود یک مقام برای موجودیت حزب حاکم خطرناک باشد.

انتهای پیام

کد N1022849