پارلمان کاتالونیا به «نقشه راه» جدایی از اسپانیا رأی داد

تسنیم نوشت: نمایندگان پارلمان کاتالونیا به طرحی که ترسیم کننده «نقشه راه» استقلال این منطقه از اسپانیا است، رأی مثبت دادند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، نمایندگان پارلمان کاتالونیا به طرحی که ترسیم کننده «نقشه راه» استقلال این منطقه از اسپانیا است، رأی مثبت دادند.

در حالی که دولت اسپانیا بارها مخالفت خود را با جدایی و استقلال کاتالونیا اعلام کرده است ولی پارلمان کاتالونیا از چند روز پیش اعلام کرده بود که قصد دارد امروز دوشنبه در خصوص طرح استقلال این منطقه از اسپانیا رأی‌گیری کند.

احزاب حامی استقلال کاتالونیا که برای نخستین بار در انتخابات سپتامبر توانستند اکثریت کرسی‌های پارلمانی را کسب کنند، به قطعنامه‌ای رای دادند که از پارلمان می خواهد طی 30 روز آینده کار بر روی قانونی را آغاز کند که بر اساس آن سیستم تامین اجتماعی و خزان‌ داری جداگانه‌ای برای کاتالونیا ایجاد خواهد شد تا کاتالونیا بتواند تا اوایل سال 2017 میلادی به طور کامل از اسپانیا جدا شود.

دو حزب حامی استقلال کاتالونیا مجموعا 72 کرسی از 135 کرسی پارلمانی را در اختیار دارند. دولت مرکزی محافظه‌کار اسپانیا پیشتر از دادگاه قانون اساسی خواسته است تا در صورت تصویب این قطعنامه در پارلمان کاتالونیا، غیر قانونی بودن آن را فورا اعلام کند.

اگر دادگاه قانون اساسی اسپانیا مطابق انتظارات با درخواست دولت مادرید موافقت کند، قطعنامه پارلمان کاتالونیا به طور خودکار تا زمانی تعلیق خواهد شد که قضات دادگاه نشست‌های استماع را برگزار کرده و تصمیم نهایی را اتخاذ کنند.

ماریانو راخوی نخست وزیر اسپانیا نیز که برای انتخابات 20 دسامبر آماده می‌شود، مخالفت شدید خود را با استقلال کاتالونیا اعلام کرده است.

در قطعنامه پیشنهادی پارلمان کاتالونیا آمده است: استقلال و جدا شدن ایالت‌های اسپانیا مستلزم تصمیم گرفته شده از سوی نهادهای اسپانیایی از جمله دادگاه قانون اساسی نخواهد بود.

دولت راخوی در ماه سپتامبر قدرت و اختیارات دادگاه قانون اساسی را افزایش داد تا این دادگاه بتواند فورا رهبرانی را که از دستورات دولت مرکزی سرپیچی می‌کنند، از کار تعلیق کند.

کاتالونیا با جمعیت 7.5 میلیون نفری خواستار خودمختاری بیشتر از دولت مرکزی اسپانیا است. این منطقه یک پنجم اقتصاد اسپانیا را در اختیار دارد.

در همه پرسی نوامبر 2014 میلادی که تنها 37 درصد مردم کاتالونیا در آن شرکت کرده بودند، بیش از 80 درصد از شرکت کنندگان از استقلال کاتالونیا حمایت کردند.

52261

کد N1022788