شکاف میان اعضای طالبان عمیق‌تر می‌شود

سیاسی

به گفته یک مقام افغان، شبه‌نظامیان طالبان وفادار به رهبران رقیب در ولایتی در جنوب شرقی افغانستان درگیر شدند و حدود 50 تن از دو طرف ظرف دو روز کشته شدند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از شبکه خبری سی‌بی‌اس، مهمند نصرت یار، فرماندار بخش ارغنداب ولایت زابل گفته است که شبه‌نظامیان جدایی‌طلب طالبان به رهبری ملا محمد رسول به داعش پیوسته‌اند.

رسول هفته گذشته از سوی جناحی جدایی‌طلب به عنوان "رهبر معظم" انتخاب شد. این گروه جدید طالبان از ملا اختر منصور که پس از تایید مرگ ملا عمر به عنوان رئیس جدید طالبان انتخاب شد، فرمانبرداری ندارد. دولت افغانستان ماه ژوئیه اعلام کرد که ملا عمر دو سال پیش مرده است و همین بحران رهبری را در این گروه ایجاد کرد. تحلیگران از مدت‌ها پیش از وجود اختلافات جدی در گروه شبه‌نظامی طالبان خبر داده بودند اما این اولین بار است که اختلافات علنی می‌شود.

به گفته یک شبه‌نظامی کارکشته طالبان، مشخص نیست که میزان حمایت‌ها از رسول به چه میزان است. یکی از فرماندهان وفادار به منصور گفته است که جناج منصور به داعش پیوسته تا به حد نصاب کافی برسد. وی افزود: کاملا مشخص است که جناح ملا رسول نمی‌تواند از پس اختر منصور بر بیاید پس مجبور است که با داعش متحد باشد. ما این را قبلا گفته بودیم و اکنون اثبات شد.

انتهای پیام

کد N1022767