حزب‌الله لبنان: عربستان موجب شکست نشست‌های ژنو و وین درباره سوریه شد

حزب‌الله

معاون رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان ضمن تاکید بر اینکه عربستان باعث شکست نشست‌های ژنو و وین درباره سوریه شد، گفت: عربستان مسئول ادامه جنگ در سوریه و کارشکنی در تمامی راه‌حل‌ها است.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از سایت اینترنتی النشره، نبیل قاووق، معاون رئیس شورای اجرایی حزب‌الله لبنان تاکید کرد: ما حق داریم درباره سلاح‌های عربستانی سوال کنیم که برای جنگ علیه مسلمانان به حرکت درآمده و تاکنون با این سلاح‌ها با اسرائیل مقابله نشده است. با گذشت ده‌ها سال ما هرگز بر سلاح عربستان برای مقابله با دشمن صهیونیست حساب باز نکرده‌ایم. ما حق داریم به عنوان مقاومت و یک شهروند لبنانی این سوال را مطرح کنیم که سلاح عربستان چگونه به دست جبهه النصره در سوریه رسید و چه کسی مسئول رسیدن این سلاح‌هاست؟ النصره به لبنان تجاوز کرد، لبنانی‌ها را کشت و تعدادی از نظامیان لبنانی را ربود.

قاووق گفت: ائتلاف "14 مارس" باید به این سوالات جواب دهد؛ چراکه در مسیر سیاست‌های عربستان در منطقه پیش می‌رود. ما همچنین باید این سوال را مطرح کنیم که مخالفان میانه‌رویی که عربستان ادعا می‌کند از آن‌ها در سوریه حمایت می‌کند کجا هستند؟

وی در مراسم بزرگداشت شهید "احمد علی فنیش" در شهرک "معروب"، واقع در جنوب لبنان گفت: آنچه که براساس سیاست عربستان "مخالفان میانه‌رو" نامیده می‌شوند همان کسانی هستند که به دشمنی علیه مقاومت می‌پردازند و به اسرائیل کمک می‌کنند این مخالفان که میانه‌رو نامیده شده‌اند از حمایت نظامی، مالی و سیاسی عربستان برخوردار هستند. در نتیجه تلاش‌های عربستان برای کارشکنی در حل بحران سوریه موجب شکست نشست‌های ژنو و وین شد و اوضاع تا آنجا پیش رفت که شروط عربستان بسیار شدیدتر از شروط مخالفان سوریه و موضعش منفی‌تر از موضع آمریکا و مخالفان شد. برای همین عربستان مسئول ادامه جنگ در سوریه است و همان طرفی است که بر سر تمامی راه حل‌ها مانع تراشی می‌کند.

قاووق تاکید کرد: درباره یمن نیز اوضاع به همین صورت است طوری که تعداد شهدای یمنی به بیش از 10 هزار تن رسیده و بیش از 40 هزار تن نیز زخمی شده‌اند. عربستان در سایه سکوت بین المللی دست به چنین اقداماتی می‌زند چراکه مواضع ابرقدرت ها، رسانه‌ها و سیاستمداران را خریده است اما در مقابل در خریدن سکوت ما یا تحریک ما برای تغییر مواضعمان با پول شکست خورده است؛ چراکه ما همواره با اشغالگری‌های عربستان در یمن و بحرین و مداخله‌های این کشور در سوریه مخالفیم.

وی گفت: لبنان امروز از سوی دشمن تکفیری که خطری واقعی است هدف قرار گرفته است و نباید فراموش کنیم که داعش و النصره ده‌ها مقر در "رأس بعلبک" و "عرسال" دارند. ما در مقابله با تکفیری‌ها یک گزینه بیشتر نداریم و آن این است که با آن‌ها روبرو و پیروز شویم. لبنان باید بر تروریسم تکفیری پیروز شود وگرنه به سرنوشتی شبیه سرنوشت سوریه، عراق، سومالی و لیبی دچار می‌شود.

انتهای پیام

کد N1022573