یک فعال ضد جنگ: آمریکا از دشمنی با ایران سود می‌برد

ايران,ایران و آمریکا

تحلیلگر پیشین سازمان سیا و فعال ضد جنگ گفت : توافق هسته‌ای که پس از دو سال مذاکره به انجام رسید اقدام مناسب و خوبی بود اما تنها مشکل این است که دولت ایالات متحده در رسانه‌ها ایران را به عنوان دشمن و متخاصم تصویر می کشد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران ( ایسنا)، الیزابت موری، تحلیلگر پیشین سازمان سیا و فعال ضد جنگ در گفت‌وگو با نیوز تریبون گفت: به تصویر کشیدن ایران به عنوان دشمن همیشگی سودمند است و دشمنی با ایران برای ایالات متحده مفید است . مشخصا ما در صنعت دفاعی با توصیف اینکه ایران در مرز کسب سلاح هسته‌ای است پول زیادی را هزینه می‌کنیم. این گونه کارها در واشنگتن پیش می‌رود.

وی با اشاره به گزارش سال 2007 اطلاعات ملی آمریکا اظهار کرد:‌ در این گزارش که بالاترین سطح اجماع کمیته اطلاعاتی را ارائه می‌دهد بیان می‌کند که ایران از سال 2003 بر روی سلاح هسته‌ای کار نکرده است.

الیزابت موری با بیان اینکه توافق هسته‌ای توافقی خوب است افزود:‌ این توافق اساسا تصدیق و تائید می‌کند که ایران بر روی سلاح هسته‌ای کار نمی‌کند و از سال 2003 کار نکرده است.

این فعال ضد جنگ ادامه داد: اگر شما در جامعه بر مبنای واقعیت زندگی کنید این را می‌فهمید. اما اگر به تماشای شبکه فاکس نیوز با رسانه‌های جریان غالب بنشینید، سر جای خود میخکوب می شوید. اما همه این‌ها هوچی‌گری و کاملا بی معنی است.

وی در پاسخ به سوالی درباره گزارش مدیر سیا در سال 2009 درباره ساخت و ساز در تاسیسات غنی سازی فردو به عنوان ساختمانی که توانایی ساخت سلاح هسته‌ای را دارد گفت:‌ تصورم این بود که ایران مراقب آشکار ساختن محل تقریبی فردو به دلیل شعار حمله ایالات متحده و اسرائیل بود. ایرانیان نگران بمباران این سایت بودند و می خواستند این توانایی را داشته باشند.

موری اضافه کرد: ویروس کامپیوتری استاکس نت که برنامه ها هسته‌ای ایران را هدف قرار داد و در همان زمان دانشمندان هسته‌ای ایران ترور شدند این شرایطی بود که ایران را ترغیب کرد تا اقدامات پیشگیرانه انجام دهد.

این فعال ضد جنگ درباره نگرانی از بروز جنگ وسیع در زمانی که اسرائیل نگران پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران بود گفت: من فکر می‌کنم حتی اسرائیلی‌ها پی برده‌اند که این توافق برای آن‌ها هم خوب است اگر چه رهبر آن‌ها بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل آن را درک نکرده است . این توافق به اسرائیل کمک خواهد کرد تا وضعیت هسته ای ایران را نظارت کند و این توافق هسته‌ای پیروزی برای دیپلماسی ایالات متحده است.

وی در پایان گفت:‌ باید به افراد دولت نشان داد که بمباران همیشه یک گزینه نیست من کاملا معتقدم که توافق هسته‌ای از یک فاجعه هسته‌ای در خاورمیانه جلوگیری کرده است.

الیزابت موری به عنوان تحلیل گر خاورمیانه حدود 27 سال در سازمان سیا فعالیت کرده است و اکنون در مرکز Ground Zero سازمان ضد هسته‌ای و پرهیز از خشونت فعالیت می‌کند.

انتهای پیام

کد N1022482