در بحبوحه اعتراضات صربستان و روسیه؛

یونسکو درباره عضویت کوزوو در این سازمان رای‌گیری می‌کند

یونسکو

سازمان علمی، فرهنگی و تربیتی سازمان ملل (یونسکو) امروز (دوشنبه) در بحبوحه اعتراضات صربستان، درخصوص اینکه آیا کوزوو باید به عضویت دائم این هیات فرهنگی سازمان ملل درآید یا خیر رای‌گیری می‌کند.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، کوزوو که در سال 2008 میلادی از صربستان جدا شده و اعلام استقلال کرده باید بتواند حمایت دو سوم از 195 عضو یونسکو را به دست آورد.

این در حالی است که 111 تن از اعضای یونسکو کوزوو را به عنوان یک کشور مستقل به رسمیت شناخته‌اند.

درخواست عضویت دائم کوزوو در یونسکو ابتدا توسط آلبانی مطرح شد، هیات اجرایی یونسکو پس از آنکه 27 تن از اعضایش از ورود کوزوو حمایت، 14 تن مخالفت کرده و 14 تن رای ممتنع دادند، در اکتبر سال جاری میلادی اجازه داد تا مساله عضویت دائم کوزوو در یونسکو به رای گذاشته شود.

صربستان از سال 2011 میلادی به دنبال فشارهای اتحادیه اروپا مذاکرات سازش با کوزوو را آغاز کرده است. اما اخیراً صربستان خواستار به تعویق انداختن رای‌گیری یونسکو شد و ادعا کرد، این مساله مذاکرات را متزلزل می‌کند.

در همین حال روسیه، یکی از اعضای یونسکو نیز از صربستان طرفداری کرده است. سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه هشدار داد، قبول کوزوو بسیار خطرناک است.

لاوروف در حال حاضر ریاست هیات روسیه در کنفرانس عمومی یونسکو را برعهده دارد که در این کنفرانس رای‌گیری مذکور برگزار خواهد شد.

انتهای پیام

کد N1022209